ВЖИВАННЯ ТЮТЮНОВИХ ТА НІКОТИНОВИХ ВИРОБІВ СЕРЕД ПІДЛІТКІВ

 

Останнім часом дуже популярним серед молоді є використання електронних сигарет, а саме куріння називається «вейпингом» (від англ. vapor – пар). Виробники в цій галузі стверджують, що пар електронних сигарет значно безпечніший ніж дим у звичайних.

Вейп став модним напрямом. Серед підлітків-вейпів цей рух і зовсім вважають крутим та просунутим .

Слід пам’ятати-безпечного куріння не існує. Вейп шкідливий як для курця, так і для людей, які вдихають вторинний аерозоль. Згідно зі звітом NAP за 2018 рік, пари вейпа містять нікотин, тверді частинки й летючі органічні сполуки в концентраціях, які перевищують рекомендовані рівні. Куріння є фактором ризику для будь-якої інфекції нижніх дихальних шляхів. Кожна десята смерть від хвороб серця спричинена ним. Куріння є одним із ключових факторів ризику розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту і хвороби периферичних судин.

Проблема реклами сигарет, продажу сигарет неповнолітнім, а також куріння у громадських місцях чи закладах громадського харчування, досі є актуальною для нашого суспільства, тому для попередження куріння тютюнових виробів серед дітей і молоді та зменшення вживання тютюнових виробів громадянами з метою зниження ризику розвитку захворювань, втрати працездатності та їхньої передчасної смертності внаслідок куріння тютюнових виробів чи інших способів їх вживання, на законодавчому рівні прийнято Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (№ 2899-I). Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» (№ 1978-IX від 16.12.2021), який набрав чинності 11.07.2022 року запровадив важливу позицію – прирівнює електронні сигарети і засоби нагрівання до класичних сигарет, врегулював роботу суб’єктів господарювання практично всіх форм власності. Заборона на куріння тютюнових виробів, кальянів, електронних сигарет та ТВЕНів разом із пристроями для нагрівання тютюну діє у ліфтах і таксофонах, у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я, у приміщеннях та на території навчальних закладів, у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, у приміщеннях закладів ресторанного господарства, у приміщеннях об’єктів культурного призначення, у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування, у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності, у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян, у приміщеннях гуртожитків, на дитячих майданчиках, у місцях загального користування житлових будинків, у підземних переходах, у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі, на вокзалах та станціях, на зупинках громадського транспорту.

Проте головне, щоб зміни відбулися не лише в нормативних документах, а й у свідомості молоді та дітей. Юний українець, спостерігаючи все менше курців у громадських місцях в поєднанні із зменшенням реклами, відповідно, має меншу спокусу спробувати сигарету або ТВЕН.

 

Використано матеріали:Центр громадського здоров’я МОЗ України.
Фото: з відкритих джерел