Сигналізаційне повідомлення про початок льоту Стеблового кукурудзяного метелика (Ostrinia nubilalis Hb.)

 

На території Рівненської області за настання сприятливих погодних умов та накопичення суми ефективних температур  з 11 червня розпочався  літ імаго  стеблового кукурудзяного метелика. Метелики з’являються нестатевозрілі, самкам для повного дозрівання яєць необхідно  додаткове живлення  на протязі 4-5 днів. Відкладання яєць продовжується 15-25 днів.  Яйцекладка  може налічувати 2-20 яєць,  на добре розвинених рослинах з нижньої сторони листя. Середня плодючість самок  близько 300 яєць, при оптимальних умовах до 1200. Ембріональний розвиток   триває 3-14 днів в залежності від температурного режиму а також підвищеної відносної   вологості повітря.  Гусениці які відродилися вгризаються в середину рослини де і харчуються.

Для збереження урожаю кукурудзи спеціалістам господарств усіх форм власності необхідно проводити постійні обстеження за поширенням і чисельністю шкідника. Крім кукурудзи, він пошкоджує соняшник, просо, хміль та інші сільськогосподарські культури. Розвивається також на товстостебельних бур’янах.

В період масової  яйцекладки доцільно проводити 2-3-кратний випуск трихограми з інтервалом 5-6 днів. При виявлені до 3-х кладок яєць на 100 рослин випускають 50 тис. самиць трихограми на 1 га; 4-5 кладок яєць/100 рослин – 100 тис./га;  6-8 кладок/100 рослин – 150 тис/га; Ефективність трихограми залежить  від погодних умов, біологічних показників комахи, чіткого дотримання регламентів.

При  виявленні гусениць шкідника за  чисельності  1- 2 екз./рослину або 6-8% заселених рослин у фазах «6-8 листків – викидання волоті»  необхідно проводити обприскування посівів інсектицидами відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» з дотриманням регламентів їх застосування, правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог.

Ефект від використання інсектицидів залежить від точного визначення строків обробок. Найвищий він тоді, коли препарати вносять під час проникнення перших гусениць у стебла, тобто через два-три тижні після початку льоту метеликів. Занадто рання обробка інсектицидами неефективна.

Для контролю шкідників варто знищувати товстостебельні бур’яни, своєчасно і на максимально низькому зрізі збирати кукурудзу, а потім проводити глибоку зяблеву оранку з попередньою обробкою стерні дисковими боронами.