Сигналізаційне повідомлення про початок льоту Стеблового кукурудзяного метелика (Ostrinia nubilalis Hb.)
На території Рівненської області за настання сприятливих погодних умов та накопичення суми ефективних температур з 11 червня розпочався літ імаго стеблового кукурудзяного метелика. Метелики з’являються нестатевозрілі, самкам для повного дозрівання яєць необхідно додаткове живлення на протязі 4-5 днів. Відкладання яєць продовжується 15-25 днів. Яйцекладка може налічувати 2-20 яєць, на добре розвинених рослинах з нижньої сторони листя. Середня плодючість самок близько 300 яєць, при оптимальних умовах до 1200. Ембріональний розвиток триває 3-14 днів в залежності від температурного режиму а також підвищеної відносної вологості повітря. Гусениці які відродилися вгризаються в середину рослини де і харчуються.
Для збереження урожаю кукурудзи спеціалістам господарств усіх форм власності необхідно проводити постійні обстеження за поширенням і чисельністю шкідника. Крім кукурудзи, він пошкоджує соняшник, просо, хміль та інші сільськогосподарські культури. Розвивається також на товстостебельних бур’янах.
В період масової яйцекладки доцільно проводити 2-3-кратний випуск трихограми з інтервалом 5-6 днів. При виявлені до 3-х кладок яєць на 100 рослин випускають 50 тис. самиць трихограми на 1 га; 4-5 кладок яєць/100 рослин – 100 тис./га; 6-8 кладок/100 рослин – 150 тис/га; Ефективність трихограми залежить від погодних умов, біологічних показників комахи, чіткого дотримання регламентів.
При виявленні гусениць шкідника за чисельності 1- 2 екз./рослину або 6-8% заселених рослин у фазах «6-8 листків – викидання волоті» необхідно проводити обприскування посівів інсектицидами відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» з дотриманням регламентів їх застосування, правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог.
Ефект від використання інсектицидів залежить від точного визначення строків обробок. Найвищий він тоді, коли препарати вносять під час проникнення перших гусениць у стебла, тобто через два-три тижні після початку льоту метеликів. Занадто рання обробка інсектицидами неефективна.
Для контролю шкідників варто знищувати товстостебельні бур’яни, своєчасно і на максимально низькому зрізі збирати кукурудзу, а потім проводити глибоку зяблеву оранку з попередньою обробкою стерні дисковими боронами.