ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

 

Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну. Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я смерть кожної десятої дорослої людини у світі – пов’язана з наслідками тютюнопаління. Той факт, що куріння сприяє розвитку багатьох захворювань є очевидним – з’явився термін – «хвороби, що пов’язані з курінням».

До таких хвороб належать: хронічний бронхіт курців, рак легень, на який хворіє кожен 10-й курець, рак легень серед жінок, що піддаються впливу пасивного куріння, захворювання ротової порожнини, ясен, карієс зубів, рак гортані – і це лише «контактні захворювання». Тютюнопаління призводить до розвитку ішемічної хвороби серця та, як наслідок, інфаркту міокарда – ступінь розвитку інфаркту міокарда зростає пропорційно до числа сигарет, що викурюються; облітеруючого ендартеріїту, що веде до гангрени, та втрати кінцівок; втрати слуху, впливає на статеві залози, що призводить до імпотенції у 11 % чоловіків-курців, онкологічних захворювань статевих залоз та ін.

Шкідливий вплив тютюну є очевидним, однак, як свідчать результати опитування молоді щодо тютюнопаління (GYTS – Global Adult Tobacco Survey) – поширеність тютюнопаління серед молоді є значною. За результатами останнього опитування виявлено, що 17,8 % хлопців і 12,1 % дівчат вживають тютюнові вироби. Встановлено, що на фоні позитивних тенденцій поширеності тютюнопаління серед підлітків (частка курців зменшилась на 23 %) спостерігається зростання поширеності альтернативних видів тютюнових виробів, досить високі рівні пасивного куріння тощо.

Науковцями України в рамках науково-дослідної роботи «Наукове обґрунтування критеріїв комплексної оцінки здоров’я формуючої поведінки молоді як інструментарію профілактики неінфекційних захворювань» 2021-2023 роки виконання, визначено, що хоча б один раз в житті пробували палити 60,2 % молодих людей (від 15 до 24 років) та 77,6 % осіб з групи старшого віку (від 25 до 76 років). Залежно від статі на момент опитування палили 10,6 % жінок та 19,6 % чоловіків. Серед тих, хто палив на період опитування, використовували електронні цигарки та нагрівальні пристрої 18,0 % осіб молодого віку та 8,2 % старшого віку. Серед молоді палять до 5 разів на день 8,0 % опитуваних, серед осіб старшого віку – 4,1 %. Понад 5 цигарок на день викурюють 5,5 % опитуваних з групи молоді та 6,1 % осіб старшого віку. Звертає увагу, що на момент опитування питома вага тих, хто палить, серед молодих людей була майже у 2 рази більша, ніж серед більшого віку – з молодих палили 15,2 % осіб, а серед старшого віку палило 8,1 % осіб.

Переважна більшість опитуваних (98,0 %) вважають, що за збереження здоров’я, у першу чергу, несуть відповідальність вони самі. А широке розповсюдження тютюнопаління у середовищі опитаних вказує на те, що вони часто не замислюються над своїм здоров’ям і лише декларують свою відповідальність за його збереження.

В Україні заборонено куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, кальянів та пристроїв для нагрівання тютюну в усіх громадських приміщеннях та на робочих місцях.

Чи обмежує ця заборона права українців? Відповідь очевидна — ні. Адже у ст. 3 Конституції України зазначено, що здоров’я людини — одна з найвищих соціальних цінностей. До того ж стаття 5.3 ратифікованої Україною Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну визначає, що Сторони конвенції захищають політику громадського здоров’я від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості. Відтепер більш безпечно перебувати в громадських приміщеннях, не наражаючись на ризики, спричинені пасивним курінням. Захищай своє право на бездимне повітря – повідом про порушення через сервіс Центру громадського здоров’я.

Якщо Вас обкурюють, Ви маєте  право звертатися для отримання консультацій до управління захисту прав споживачів та контрою за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області (м. Рівне, вул. Поповича, 65 А, тел.: (036-2) 62-85-72), або звернутися із скаргою до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області: м. Рівне, вул. Малорівненська, буд. 91, або на електронну пошту: E-mail: vetmed@ rivneprod.gov.ua; а також звернутися на «Гарячу телефонну лінію»: (0362)62-32-83, зателефонувавши на яку, у Вас приймуть звернення.