Як не захворіти на гепатит А

 

Вірусний гепати А – актуальна проблема сьогодення. В Україні спостерігається різке підвищення показників захворюваності на цю інфекцію у Вінницькій та Івано-Франківській областях.

Вірусний гепатит А — захворювання печінки вірусного походження, що може мати як легкий, так і важкий перебіг. Захворювання викликається вірусом гепатиту А і в основному передається через вживання зараженої їжі та води або через прямий контакт з інфікованою людиною. Вірус зазвичай зустрічається у фекаліях інфікованих людей і може поширюватися, якщо не дотримуватись належної гігієни рук або при вживанні зараженої їжі чи води. Ризик інфікування вірусом гепатиту пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганими санітарією та гігієною (наприклад, брудні руки).

Вірус гепатиту А досить стійкий у довкіллі:  гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.

Шляхи інфікування через вживання забрудненої води або їжі, недотримання особистої гігієни; у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї; близькі контакти із хворою людиною.

Період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів зазвичай триває 14–28 днів. Найбільш розповсюджені симптоми захворювання: виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність; підвищення температури тіла; втрата апетиту; діарея (пронос); блювота; неприємні відчуття в животі; важкість у правому підребер’ї; потемніння сечі (до кольору пива); жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — буває у 70% дорослих людей.

Проте не у всіх інфікованих проявляються всі ці симптоми. Часто спостерігаються безсимптомні форми або незначна зміна в стані здоров’я.

Майже всі інфіковані повністю одужують від ВГА, однак зрідка бувають випадки, коли інфіковані помирають від блискавичної форми ВГА.

Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.

Основні методи профілактики такі:

  1. Дотримуйтеся правил особистої гігієни: мийте руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
  2. Пийте лише кип’ячену воду.
  3. Добре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням.
  4. Не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.
  5. Вакцинація. На ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А.  Найвідоміша – вакцина Хаврикс для дорослих та для дітей від 2 років. Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5–8 років).