Повірка лічильників: що змінилось
Головне управління Держпродспоживслужби в Рівненській області повідомляє, що згідно с. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором. Міжповірочний інтервал лічильників води та теплолічильників становить 4 роки.
З метою забезпечення єдності вимірювань у державі в умовах воєнного та надзвичайного стану Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 07 квітня 2023 р. № 440 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану». Дана постанова набирає чинності 04 червня 2023 року.
Згідно п. 3 вищевказаної постанови подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.
Тобто, споживачі, які проживають на території Рівненської області, повинні подати на повірку лічильники води, газу, електроенергії, теплолічильники строк дії свідоцтв про повірку яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.
Також, визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022 р. № 412 “Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану”.
Споживачів мають достатньо часу для того, щоб знайти організацію, яка має право на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, та вибрати метод здійснення повірки.
Нагадуємо, що Ви має право самостійно звернутись до повірочної лабораторії, яка має «Свідоцтво про уповноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології» та кваліфікований персонал, який має професійну підготовку в галузі метрології.
У залежності від технічної можливості, повірка може проводитися із демонтажем або без демонтажу засобів обліку.
Повірка лічильників може здійснюватися:
- У лабораторії на стаціонарних проливних установках. Для цього необхідно викликати представників надавача послуг для розпломбування лічильників, потім демонтувати лічильники та доставити в організацію, яка уповноважена на проведення повірки засобів вимірювальної техніки. Після проведення повірки потрібно транспортувати лічильники до власного помешкання та провести монтаж лічильників, тоді викликати представника надавача послуг для опломбування лічильників;
- У квартирі власника приладу повірка здійснюється фахівцями уповноваженої повірочної лабораторії за допомогою переносної проливної установки, яка повинна мати чинне свідоцтво про калібрування, безпосередньо на місці експлуатації лічильників.
Для проведення повірки без зняття у будинку обов’язково має бути гаряче водопостачання та вільний доступ до квартирного лічильника. Під час повірки лічильник не демонтується, а пломба, встановлена на лічильнику, не знімається.
Для перевірки працездатності здійснюють перевірку зміни показань лічильника за наявності потоку води через лічильник. Для цього пропускають потік води через лічильник за допомогою відкривання кранів на трубопроводі, до якого приєднано проливну установку, і вентилів в установці.
Результати перевірки вважають задовільними, якщо під час пропускання води через лічильник відбувається збільшення його показів.
Зовнішній огляд проводять візуально. Результати вважаються задовільними, якщо під час зовнішнього огляду встановлено:
- наявність пломб, установлених під час повірки, і пломб, установлених під час монтажу на місці експлуатації, у місцях пломбування, що визначені експлуатаційною документацією лічильника;
- відсутність зовнішніх пошкоджень лічильника;
- відсутність дефектів та запотівання відлікового пристрою, що ускладнюють зчитування показань лічильника;
- відсутність дефектів, що ускладнюють зчитування маркування лічильника;
- наявність чіткого зображення написів на відліковому пристрої лічильника;
- наявність стрілки на корпусі лічильника, яка вказує напрямок потоку води;
- правильність установлення лічильника (стрілка на корпусі лічильника повинна співпадати з напрямком потоку води в гідравлічній системі, у якій змонтовано лічильник).
Позитивні результати повірки лічильника засвідчують свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.
У разі якщо за результатами повірки лічильник визнано таким, що не відповідає встановленим нормам, оформляють довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.
Шановні споживачі!
Ви можете отримати консультацію щодо основних вимог та сфери дії Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» звернувшись до управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області за адресою: м. Рівне, вул. Поповича, 65А, телефон: 63-15-55.