ДО ВІДОМА ВЛАСНИКІВ ТВАРИН

 

Навесні з настанням стійкого потепління на територіях з достатнім зволоженням спостерігається масовий виплід гнусу. ГНУС – це загальна назва, яка об’єднує кровосисних двокрилих комах (ґедзі, комарі, мошки, мокреці, москіти), які в дорослому стані споживають кров тварин і людей. Розвиток і масове розмноження гнусу пов’язане з водою, стоячою і проточною, із заболоченими місцями і з високим рівнем ґрунтових вод. Вогнища постійного масового розмноження в більшості випадків трапляються в неосвоєних або мало освоєних місцях.  У весняно-літній період основним фактором, який визначає добову активність мошок є температура повітря. Літ мошок та масові напади відмічаються в травні та на початку червня. Завершення льоту – в кінці серпня на початку вересня.

Нападу мошок піддаються всі види домашніх тварин, але найбільше страждає велика рогата худоба та коні. Завдяки властивості набиватися в ніс, вуха, очі – це найбільш злісні та настирливі кровососи. Вражають усі ділянки тіла тварини та можуть при вдиханні набиватися в дихальні шляхи і легені. Гнуси можуть заподіювати значні економічні збитки. Так, тварини, що піддалися нападу гнусу, перестають пастися, знаходяться в постійному русі, забираються в гущавину чагарників або у воду. В результаті вони втрачають у вазі, надої молока падають. Помітно посилюється слиновиділення, серозні витікання з очей і носових отворів. Температура тіла підвищується на 1,5 – 20 С. Через 3 – 4 години настає загальне пригнічення організму. В більшості тварин відмічається набряк тканин у ділянці міжщелепового простору, підгруддя, нижньої частини живота. При сильній інтоксикації та механічному ураженні дихальних шляхів і легень виникають судоми, парези, що має летальні наслідки.

Багато видів гнусу є механічними і специфічними переносниками збудників деяких хвороб, можуть бути переносниками інфекційних заразних хвороб (сибірка, бруцельоз, енцефаліт, заразний вузликовий дерматит ВРХ, інфекційна анемія коней, міксоматоз кролів, анаплазмоз, сетаріоз, філяріоз, онхоцеркоз, дирофіляріоз, лейшманіоз, туляремія, малярія та ін.).

З метою профілактики і недопущення виникнення негативних наслідків у період випасання худоби на час масового льоту кровосисних комах рекомендуємо:

  • випасання худоби проводити на пасовищах, які добре продуваються вітрами;
  • літні табори розміщувати в місцях віддалених від річок, боліт, вологого лісу;
  • постійно вести нагляд та звертати увагу на клінічний стан тварин;
  • щоб запобігти нападу гнусу на тварин слід своєчасно заганяти тварин у приміщення.

Ефективними заходами профілактики проти гнусу є синтетичні обробки волосяного покриву тварин інсектицидами і репелентами, застосування яких необхідно проводити згідно діючих настанов з дотриманням усіх загальноприйнятих заходів безпеки.