Експертами British Standards Institution проведено навчання щодо енергетичного маркування

 

Працівникам відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами під час навчання, експерти розповіли про основні вимоги до енергетичного маркування згідно РЕГЛАМЕНТІВ ЄВРОПЕЙСЬКОГО ПАРЛАМЕНТУ І РАДИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ.

Енергетичне маркування дає змогу споживачам робити поінформований вибір, що ґрунтується на споживанні енергії пов’язаними з енергоспоживанням продуктами. Інформація про ефективні та сталі пов’язані з енергоспоживанням продукти робить вагомий внесок у заощадження енергії та зменшення рахунків за енергопостачання, водночас сприяє інноваціям та інвестиціям у виробництво енергоефективніших продуктів. Підвищення ефективності пов’язаних з енергоспоживанням продуктів завдяки поінформованому вибору споживачів і гармонізації відповідних вимог на рівні Союзу приносить користь також виробникам, галузі та економіці Союзу в цілому.

Запровадження системи енергетичного маркування енергоефективних продуктів, яка відповідатиме вимогам оновленого європейського законодавства у цій сфері дозволить:

  • забезпечити ефективне використання енергоспоживчих продуктів;
  • контролювати та не допустити на споживчий ринок України неефективні енергоспоживчі продукти;
  • можливість надання продукції на ринок ЄС.

Завдяки маркування енергоспоживчих продуктів і надання стандартної інформації про їх енергоефективність, споживання енергії та інших ресурсів під час використання та іншої додаткової інформації щодо енергоспоживчих продуктів споживачі зможуть:

  • отримувати інформацію про технічні характеристики енергоспоживчих продуктів;
  • обирати більш енергоефективні товари;
  • зменшити споживання енергії;
  • використовувати енергоефективне та екологічне обладнання протягом тривалого строку експлуатації.

Беручи до уваги той факт, що європейські товари, які представлені на нашому ринку, мають енергетичне маркування, мають конкурентні переваги, оскільки споживач має повну інформацію про продукт.

Відповідно до нових правил маркування застосовується нова шкала, яка є більш суворішою, але простішою та маркується від класу A до класу G. Маркування класу А, що дорівнює найвищому рівню ефективності, зможуть отримати далеко не всі, а найбільш ефективні та сучасні прилади. Це дозволить споживачам отримувати більш детальну інформацію щодо приладів та стимулюватиме виробників впроваджувати інновації для створення більш енергоефективних приладів.

Нове маркування поки застосовується до чотирьох категорій товарів: холодильників і морозильників, посудомийних машин, пральних машин, а також телевізорів (та інших моніторів).

Нові правила щодо екодизайну стосуються зокрема, оновлення мінімальних вимог щодо енергоефективності, посилення прав споживачів на ремонт приладів та підтримки циркулярної економіки.

Ситуація в Україні

Відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Україна взяла на себе зобов’язання щодо імплементації актів законодавства ЄС стосовно енергетичного маркування та екодизайну, а саме адаптації рамкових Директиви 2009/125/ЄС та Директиви (ЄС) 2017/1369, а також низки імплементаційних регламентів за типами продуктів (18 з енергетичного маркування, 36 з екодизайну).

Відповідно до Закону України про технічні регламенти та оцінку відповідності, на сьогодні вимоги до енергетичного маркування в Україні визначені низкою актів Кабінету Міністрів, Мінрегіону та Міненерго, зокрема щодо електричних ламп та світильників, твердопаливних котлів і такої побутової електроніки як холодильники, пральні машини, посудомийні машини, телевізори, кондиціонери, сушильні машини, духові шафи, кухонні витяжки, водонагрівачі, обігрівачі приміщень.