Пасажир – знай свої права! Як діяти, якщо пасажиру відмовляють у безплатному користуванні санітарним вузлом на вокзалі.

 

Права пасажира на залізничному вокзалі

В «Правилах перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України», (далі по тексту «Правил») міститься визначення терміну «пасажир»: Пасажир – фізична особа, яка перевозиться залізничним транспортом на підставі проїзного документа, у тому числі електронного, або є членом організованої групи осіб, яка проїздить на підставі групового проїзного документа. Ці особи вважаються пасажирами з моменту прибуття на вокзал для здійснення поїздки (чи пересадки на інший поїзд) до моменту завершення поїздки. Термін пасажир(и) застосовується також до осіб, що перебувають у пунктах продажу проїзних документів, пунктах обслуговування з метою скористатися послугами цих пунктів щодо проїзду залізничним транспортом, перевезення ручної поклажі, багажу, вантажобагажу, отримання довідки тощо.

Пунктом 37.1 «Правил» визначено право пасажира на користування залами чекання та іншими облаштуваннями на вокзалі, призначеними для пасажирів.

В пункті 35 «Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом» зазначено: «Всередині вокзалу або в безпосередній близькості від вокзалу (пасажирської платформи) надавач послуг повинен забезпечити функціонування санітарних вузлів для безплатного користування пасажирів».

 

Права пасажира на автостанції.

В статті 36 Закону України «Про автомобільний транспорт» міститься  перелік  обов’язкових послуг, які  надаються пасажирам на автостанціях, до яких  належить:

продаж квитків;

користування приміщеннями для чекання поїздки, облаштованими місцями для сидіння;

можливість користування громадськими вбиральнями;

інформування щодо розкладу руху автобусів та вартості поїздки.

За надання обов’язкових послуг автостанцій з осіб, які придбавають проїзні квитки, стягують автостанційний збір, що входить до вартості квитка.

Таким чином, пасажир, який придбав квиток на автостанції має право на  безкоштовне користування громадськими вбиральнями.

Власники автостанцій несуть відповідальність за якість та безпеку послуг, що надаються автостанціями пасажирам та автомобільним перевізникам, технічний та санітарно-гігієнічний стан будівель, споруд, обладнання та території автостанції.

 

Дії пасажира

Якщо  ви маєте квиток і вас не пускають до жодного з туалетів на залізничному  вокзалі чи автовокзалі, то ваші права порушені. Це означає лише одне, що вам необхідно звернутися до чергового    залізничної  станції (автовокзалу) із скаргою, якщо є книга скарг – напишіть скаргу.

Також скаргу  на  протиправні дії працівників залізничного вокзалу можна надіслати через офіційний чат-бот Ukrzaliznytsia у Viber та Telegram. Зокрема, на «Укрзалізниці» діє безкоштовний номер: 0800503111.

А на протиправні дії працівників автостанції написати на адресу власника автостанції. Відомості про власника автостанції мають бути розміщені на вивісці зовні будівлі, інформація про прізвище, ім’я та по батькові керівника автостанції  має бути розміщена в середині будівлі.