Фітосанітарний стан області

 

Спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області в осінній період у базових та інших господарствах області проводилось обстеження сільськогосподарських угідь та ґрунтові розкопки в полях сівозміни на виявлення багатоїдних і спеціалізованих шкідників .

Якісне проведення осінніх обстежень дає змогу спрогнозувати фітосанітарний стан агроценозів у наступному році та провести захист рослин вчасно, економічно та екологічно обґрунтовано.

При проведенні ґрунтових розкопок встановлено заселеність в полях сівозміни:
   Озимою та іншими підгризаючими совками 34% обстежених площ з чисельністю 0,7 екз/м. кв.
   Листогризучими совками 4% обстежених площ з чисельністю 0,7 екз/м. кв
   Личинками травневого та червневого хрущів 48% обстежених площ з чисельністю 0,9 екз/м. кв.
   Личинками хлібних жуків 6% обстежених площ з чисельністю 0,5 екз/м. кв.
   Личинками дротяників 64% обстежених площ з чисельністю 1 екз/м. кв.
   Колорадським жуком 15% обстежених площ з чисельністю: 2,1 екз/м. кв.

Чисельність шкідників є допороговою та знаходиться в межах минулого року. За врахуванням існуючого зимуючого запасу грунтовах шкідників, за сприятливих погодних умов, підвищена шкодочинність шкідників може становити загрозу, лише в місцях резервації з підвищеною чисельністю .

Озима пшениця входить в зиму у фазах сходи – ІІІ лист, на ранніх посівах кущіння, за доброго стану рослин.

Озимий ріпак знаходиться у фазі добре розвиненої розетки.

На озимій пшениці виявлено заселення 2% рослин злаковою попелицею на 13% обстежених площ з чисельністю 1 екз. на рослину. Ураженість рослин озимої пшениці хворобами та заселення мишоподібними гризунами не виявлено.

4% рослин озимого ріпаку в прикраєвих смугах на 16% обстежених площ заселений попелицями з чисельністю 2 екз. на рослину. Ураження альтернаріозом виявлено на 10-16% рослин та 31% обстежених площ у слабкому ступені. Заселеність мишоподібними гризунами виявлено на 16% обстежених площ з чисельністю 1,5 жилих колоній в яких по 1-3 жилі нори.

Надалі загроза пошкодження мишоподібними гризунами: озимих культур, багаторічних трав зберігатиметься повсюди, що вимагає проведення моніторингу їх чисельності.
За надпорогової (3-5 і більше жилих колоній на гектар) чисельності гризунів потрібно проводити винищувальні заходи дозволеними до використання родентицидами.