29 жовтня виповнюється 125 років з часу запровадження насіннєвого контролю на території України

 

Першу на території сучасної України контрольно-насіннєву лабораторію було створено у 1897 році Київським товариством заохочення землеробства та сільськогосподарської промисловості. За перший рік лабораторія проаналізувала понад 1000 зразків насіння, було офіційно застосовано норми на насіння. Лабораторія займалася не лише аналітичною, але науковою роботою.

З часом подібні станції створюються в різних українських містах при сільськогосподарських товариствах та науково-дослідних станціях. До 1917 р. на українських землях діяло майже 50 таких закладів. Потужним центром стала Харківська контрольно-насіннєва станція, яку з часом було реорганізовано у Центральну контрольно-насіннєву станцію Наркомзему Української РСР. Згодом на території Української РСР створено єдину систему лабораторій з єдиною методикою визначення якості насіння. В 1932 р. усі контрольно-насіннєві установи було об’єднано у Всесоюзну державну насіннєву інспекцію, в підпорядкуванні якої перебували республіканські, обласні та районні лабораторії. В 1965 році всі лабораторії було реорганізовано в насіннєві інспекції, які, окрім власне лабораторного аналізування, здійснювали також контроль за вирощуванням насіння в господарствах та апробацію насіннєвих посівів.

Після здобуття незалежності в Україні було створено Державну насіннєву інспекцію. З того часу було багато різних змін і намагань пристосувати вітчизняну систему насінконтролю до кращих світових практик. У 2003 році був введений в дію Закон України «Про насіння і садивний матеріал». З 2016 року функції контролю в сфері насінництва та розсадництва здійснюються відділами контролю в насінництві та розсадництві управлінь фітосанітарної безпеки Головних управлінь Держпродспоживслужби в областях, а сертифікація насіння та садивного матеріалу – ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» та приватними установами згідно Державного реєстру органів з оцінки відповідності.

Тож з 1897 року і вже 125 років поспіль 29 жовтня відзначається в Україні як День насіннєвого контролю. Вітаємо наших колег з цим святом і зичимо міцного здоров’я, натхнення в роботі, нових звершень і здобутків, а всім українцям – під мирним небом сіяти добре зерно.