Насадженням самшиту загрожує самшитова вогнівка (Cydalima perspectalis)

 

У місті Рівне та області масово поширюється новий шкідник – самшитова вогнівка, яка знищує декоративні кущі самшиту, якщо минулими роками  розповсюдження  шкідника  відбувалося локально, то тепер  вогнища шкідника значно розширилися.

Основні ознаки заселення самшитовою вогнівкою : побіління листя, листя та пагони густо вкриті павутинням, яке засмічене екскрементами гусені.

Личинки  на початку виїдають  нижню сторону листків, далі гусениці старших віків  грубо об’їдають листя та молоду кору самшиту, обплітають їх павутиною. При значному заселенні, кущі починають стрімко всихати, втрачати декоративність і навіть гинути.

Аномально тепла зима сприяла  хорошим умовам для перезимівлі шкідника, який при настанні тепла активно почав харчуватися  на кущах самшиту.

Управління фітосанітарної безпеки  звертає увагу  та рекомендує   власникам зелених насаджень проводити систематичні обстеження та при наявності шкідника  здійснювати захисні обробки.

Самшитова вогнівка живе відкрито – на неї діють хімікати, які застосовуються у боротьбі з листогризучими комахами. При цьому має бути потужний струмінь оприскувача, щоби препарат проникав у середину куща.

Хімічні препарати слід застосовувати  відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» з дотриманням регламентів їх застосування, правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог. Щодо застосування біологічного методу боротьби, то слід врахувати, що бактеріальні препарати найкраще застосувати на перших етапах пошкодження куща молодими гусеницями та за температури повітря 17-18°С. Крім того, бактеріальні препарати діють не так швидко, як хімічні, тому до своєї загибелі гусениці ще можуть пошкоджувати листки самшиту.

 

 

Відділ прогнозування, фітосанітарної діагностики
 та аналізу ризиків управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби
в Рівненській області