БУДЬТЕ ОБАЧНІ! Площі, заселені шкідником, зростають

 

В 2018 році на території Рівненської області було виявлено небезпечний багатоїдний обмежено поширений на території України шкідник – американський білий метелик . В його «меню» більше двохсот різних дерев та кущів.

В перших числах травня місяця відмічено поодинокий літ даного шкідника. Ці комахи літають вночі, тому мають мало природних ворогів, метелики переміщуються швидко і на великі відстані. Метелик з розмахом крил 40-50 мм; крила білосніжні з шовковистим полиском; тіло вкрите густими білими волосинками; вусики чорні з білим нальотом, у самки ниткоподібні, у самця перисті; ноги світло-жовті. Яйце розміром 0,6-0,7 мм, кулясте, гладеньке, блакитнувате, іноді жовтувате.

Гусениці молодших віків світложовті; голова, грудний щиток і грудні ноги чорні; вздовж спини два ряди чорних або світложовтих бородавок, по боках – чотири ряди; на кожній бородавці чорні й білі волосинки. Гусениця, яка завершила живлення, – 30-40 мм завдовжки, зі спинного боку оксамитовокоричнева, по боках тіла – жовті смуги з оранжевими бородавками, на яких розміщені тонкі світлі волосинки й дві-три волосинки чорного кольору; голова і ноги чорні.  Лялечка – 10-15 мм, спочатку лимонно-жовта, з часом – темно-коричнева, у темному пухнастому коконі сіруватого кольору. У травні-червні метелики активно відкладають яйця. Майже відразу після відродження гусениці починають живитись і будувати гніздо. Гусениці 1-2 віків утворюють гніздо з декількох листочків, які обплетені павутиною. В кінці 5-го віку гусениць гніздо може досягати розміру 1-1,5 м. Молоді гусениці (1-2 віків) тримаються разом всередині павутинних гнізд. Гусениці 3-4 віків тримаються окремими групами, але все ще в межах одного гнізда, яке на той час значно збільшується і продовжують виділяти павутину.  При зрізуванні такого гнізда гусениці знаходяться в павутині і не випадають. На невеликих присадибних ділянках досить ефективним є систематичне зрізування кубел секатором, які одразу кидають у відро та спалюють. Повторюють таку операцію через кожні 5 діб впродовж 15-20 днів.

Після зрізування кубел на стовбури дерев накладають ловильні пояси з гофрованого картону, соломи, обгорнутої папером, заввишки 30см. Через 10-15 діб пояси знімають, лялечок знищують. Також можна використовувати великі бочки чи інші ємності великого об’єму. Бочки ставляться під ураженим деревом, в які наливається вода. На краю кожної бочки розміщуються відрізки гумових шлангів десь по 1,5 м. У спекотні дні гусениць приваблює вологість, що йде від бочок,  десятки гусениць будуть дертися на бочки. Ваше завдання – вимити гусениць зі шлангів та знищити. За пару днів в одному такому шланзі збирається кілька десятків шкідника. На 5 віці гусениці живуть всередині гнізда, але павутину вже не продукують. Після цього гусениці 6-го віку знаходяться в гнізді все рідше, вони перелазять на найближчі листки, а гусениці 7-го віку розповзаються вже по всій кроні дерева і живуть поодиноко. Часто (при спалахах розмноження) гусениць старших віків можна побачити на стовбурах дерев, парканах та стінах будинків.

Обприскування інсектицидами проти шкідника слід проводити коли гусениці перебувають у молодших віках, на пізніших стадіях ефективність заходу значно знижується. Обприскування слід проводити препаратами, зареєстрованими та дозволеними до використання в Україні ( Карате Зеон 050 ЕС, Каліпсо 480SC, Конфідор, Моспілан  та інші),  суцільно – всього дерева. Згідно з Державними санітарними правилами ДПС 8.8.1. розділ 6, пункт 6.11 підпункт 6.11.2. забороняється застосовувати пестициди для захисту насаджень на густонаселених територіях житлових кварталів, спортивних площадок, лікувально-профілактичних установ і підприємств харчової промисловості. Тому, на даних територіях слід використовувати біопрепарати Актофіт та Бітоксибацилін. Застосування біологічних препаратів проти молодших віків гусені американського білого метелика у різних препаративних формах забезпечують високу ефективність (85-100%). Біологічні препарати, як правило, діють повільніше, ніж хімічні. Так, загибель гусені під дією бактеріальних препаратів настає на третю-п’яту добу після обробки, а максимальна – на 7-10. Проте, після їх застосування комахи швидко припиняють живлення і пошкодження рослин. Крім того, біопрепарати проявляють післядію у наступних поколіннях шкідника: в імаго, що вижили після обробки, знижується плодючість, зменшується відродження гусені, відмічається вища їх смертність, що в подальшому послаблює їх життєздатність. Варто відмітити, що біологічні препарати доцільно застосовувати проти гусениць молодших віків (першого-третього), за відсутності опадів протягом 3-5 діб.

За необхідності проводять повторні обробітки. Для досягнення максимальної ефективності у боротьбі з АБМ важливо застосовувати повний комплекс заходів.

Особи, винні в порушенні законодавства про карантин рослин за поширення карантинних організмів, порушення вимог фітосанітарних заходів та не повідомлення про виявлення регульованих шкідливих організмів,  згідно із чинним законодавством несуть адміністративну відповідальність.