Виявлено небезпечну продукцію!

 

Відділом ринкового та метрологічного нагляду управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області на підставі секторального плану на 2024 рік була проведена планова перевірка характеристик продукції у суб’єкта господарювання, що здійснює продаж електричного обладнання у м. Рівне.

В ході перевірки встановлено розповсюдження продукції – світильника інсектицидного для знищення комах ТМ EUROLAMP 20w модель МК- 20 (FLUOR) 220v 2ХТ8 10w IP20, який за результатами проведених випробувань не відповідає встановленим вимогам з безпеки ДСТУ ЕN 60335-2-59:2018 «Прилади побутові та аналогічні електричні. Безпека» щодо супроводження приладу інструкціями з інформацією про безпечність та маркуваннями, які повинні бути чіткими та зрозумілими та складеними згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов, виробником не забезпечений відповідний захист від небезпек, пожежі та отримання травм, спричиненим прямим або непрямим контактом. Світильник не відповідає встановленим вимогам, а саме:

– п.7.1. Маркування приладу не містило необхідну інформацію. В маркуванні приладу не вказана умовна познака роду струму або номінальна частота. В маркуванні приладу відсутній обов’язковий символ 5172 з ІЕС 60417 для приладів класу ІІ. Прилад не позначено символом 5036 за ІЕС 60417-1 або такою засторогою «НЕБЕЗПЕЧНО! Висока напруга».

– п.7.12. Інструкція не містила такої інформації: «цей прилад можуть використовувати особи з обмеженими фізичними, чуттєвими або розумовими можливостями або з недостатністю досвіду й знань, якщо вони перебувають під постійним наглядом або їх проінструктовано щодо безпечного використання приладу та вони розуміють можливі небезпеки. Діти не повинні бавитися з приладом. Не допускається використання приладу в коморах, хліві та аналогічних місцях.» Інформація щодо заходів безпеки, яких слід дотримуватися під час заміни ламп.

– п.7.12.5. В інструкції немає такої необхідної інформації щодо заміни шнура живлення. У разі пошкодження шнура живлення, його заміну, щоб уникнути небезпеки, має проводити виробник, сервісна служба чи аналогічний кваліфікований персонал.

– п. 7.12.7. В інструкції немає необхідної інформації щодо того, як закріпити прилад. Прилад оснащений ланцюгом для підвішування, однак інформації щодо засобів кріплення для підвішування приладу не наведено.

– п. 7.12.9. Вказівки щодо безпеки мають бути наведені на початку інструкції, перед іншим текстом. Фактично засторога щодо використання приладу у вибухонебезпечному середовищі наведена в кінці інструкції, після розділу «Експлуатація приладу».

-п.8.2. Корпус приладу класу ІІ не забезпечує достатній захист від контакту з основною ізоляцією. Прилад має забезпечувати захист, що допускає контакт лише з посиленою або подвійною ізоляцією. Фактично можливий контакт щупа з металевим корпусом приладу, що контактує з основною ізоляцією провідників внутрішньої проводки.

– п.22.1. Корпус приладу не забезпечує ступінь захисту ІР20 – випробування з метою перевірки ступеню захисту від проникнення сторонніх предметів в середину корпусу за допомогою щупа – сфери діаметром 12,5 мм із зусиллям 30 Н призвело до проникнення щупів крізь бокову огорожу.

– п.22.11. Частини корпусу приладу закріплені ненадійно. Випробування прикладанням розтягувальної сили 50 Н до кутового елементу корпусу призвело до послаблення кріплення та відкривання корпусу. Після випробування є доступ до струмопровідних частин.

– п. 23.5. Ізоляція провідників внутрішньої проводки не забезпечує захист згідно вимог до подвійної або посиленої ізоляції. Ізоляція внутрішньої проводки приладу класу ІІ має бути відділена від доступних металевих частин (корпусу) подвійною або посиленою ізоляцією. Фактично провідники мають тільки основну ізоляцію, що є недостанім.

– п. 25.15. Кріплення шнура приладу не забезпечує достатній захист від натягу. Випробування шнура на закріпленому приладі із зусиллям 100 Н призвело до зміщення шнура у вузлі кріплення на 3,8 мм при нормі не більше ніж 2,0 мм. Крім того, випробування призвело до послаблення кріплення частин корпусу.

– п. 25.20. Провідники шнура ізольовані недостатньо. У приладах класу ІІ із кріпленням шнура типу У провідники шнура мають бути ізольовані від доступних металевих частин додатковою ізоляцією. Фактично провідники шнура з основною ізоляцією контактують з вказаними частинами  – металевим корпусом.

– п. 29 (29.1.3). Повітряні проміжки по посиленій ізоляції недостатні. Вплив зусилля 2Н призвів до нахилу друкованої плати та зменшення повітряного проміжку між її провідниками і доступними металевими частинами (корпусом) до 1,4 мм, за нормами – не менше ніж 3,0 мм (для посиленої ізоляції).

– п. 30.2. (30.101) Матеріал бокових стінок корпусу недостатньо вогнестійкий. Випробування бокових стінок корпусу, що утримують решітки, голчастим полум’ям призвело до займання матеріалу з подальшим горінням без згасання. Горіння тривало протягом 50 с після відведення голчастого полум’я, при нормі – не більше, ніж 30 с.

Продукція не відповідає встановленим вимогам пунктів 7.1., 7.12., 7.12.5., п. 7.12.7., п. 7.12.9., п.8.2., п.22.1., п.22.11., п. 23.5., п. 25.15., п. 25.20., п. 29 (29.1.3)., п. 30.2. (30.101) ДСТУ ЕN 60335-2-59:2018 та не відповідає вимогам Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ від 16.12.2015  №1067.

Також за результатами випробувань світильник не відповідає вимогам ДСТУ ЕN ІЕС 55014-1:2022 «Електромагнітна сумісність. Вимоги до побутових електроприладів, електричних інструментів та аналогічної апаратури» (ЕN ІЕС 55014-1:2021, ІDT CISPR 14-1:2020, ІDT) – п.4.3.3.2., а саме не відповідає вимогам щодо рівня створюваних завад, за якого технічні засоби електронних комунікацій, радіообладнання та інше обладнання можуть функціонувати за призначенням, що не відповідає вимогам Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою КМУ від 16.12.2015 №1077.

Експертиза (випробування) нехарчової продукції проводилася ДП «Укрметртестстандарт» (м. Київ).

Відповідно до «Методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2012 № 1407, за результатами випробувань була проведена оцінка ризиків та складений сценарний план. Оцінкою критеріїв ризику визначено, що продукція – світильник становить серйозний рівень загрози.

Суб’єкту господарювання, який здійснював розповсюдження світильника, були надані рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів – заборона надання продукції на ринку та відкликання продукції у взаємодії із суб’єктами господарювання у ланцюгу постачання продукції (розповсюджувачем/ постачальником/ імпортером/уповноваженим представником виробника/виробником) відповідно до Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

Крім того, інформація щодо розповсюдження продукції – світильника інсектицидного для знищення комах ТМ EUROLAMP 20w модель МК- 20 (FLUOR), що становить серйозний рівень загрози, внесена Головним управлінням Держпродспоживслужби в Рівненській області до національної інформаційної системи державного ринкового нагляду та системи оперативного взаємного сповіщення про продукцію, що становить серйозний ризик Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів.

Вартість відібраних зразків та витрати, пов’язані з проведенням експертизи були повністю відшкодовані суб’єктом господарювання до державного бюджету.

Інформація надається для відома та реагування відповідно до Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».