Сигналізаційне повідомлення Про початок відродження Американського білого метелика (Hyphantria cunea)

 

На території Рівненської області за настання сприятливих погодних умов  та накопичення суми ефективних температур проходить  відродження гусениць американського білого метелика з яйцекладок.

Американський білий метелик належить до багатоїдних шкідників та має статус карантинного. Не вибагливий до рослин, а тому в цілому пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур. Зокрема, найбільше шкідник паразитує на клені американському, шовковиці,  бузині, волоському горісі, вишні, сливі, яблуні та інших плодових культурах. Шкідник формує на листках та гіллі типові павутинні гнізда: спочатку павутиною обплутують 1-2 листки, в міру розвитку та браку їжі всередині гнізда – павутиною обплутуються все нові та нові листки,  аж поки гусінь не об`їсть все листя. Це призводить до загального ослаблення рослин, зниження врожайності у плодових до 20%.

Гусениці молодших віків світло-жовті, голова, грудний щиток і грудні ноги чорні. Гусениця старших віків 30-40 мм завдовжки, з боків тіла – жовті смуги з помаранчевими бородавками, на яких розміщені тонкі світлі волосинки, голова і ноги чорні.  Тривалість розвитку гусениць складає 40-50 днів, розвиток лялечки триває 9-14 діб, після чого відбувається вихід метеликів другого покоління.  Одне не знищене гніздо карантинного шкідника може  дати сотні  гнізд у наступному поколінні.

З метою запобігання поширення шкідника та можливим втратам урожаю, управління фітосанітарної безпеки рекомендує, при виявленні на зелених насадженнях ознак павутинних гнізд  проводити   їх обрізку та знищення з подальшим спалюванням в той період, коли гусениці знаходяться в гнізді.

Обробку плодових садів та лісосмуг проводити  інсектицидами згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», звертаємо увагу на те, що боротьба з  АБМ хімічними препаратами є проблематичною через санітарну зону в населених пунктах, тому рекомендується застосовувати біопрепарати, дія яких дає добрий результат проти гусениць молодших поколінь, але діють повільніше.

При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил техніки безпеки.