До уваги виробників садивного матеріалу, що планують експорт! Бактеріоз винограду (хвороба Пірса)

 

З метою належного виконання вимог Регламенту Комісії (ЄС) 2020/1201 від 14.08.2020 та забезпечення безперешкодного експорту до країн-партнерів рослин для посадки, суб’єктам господарювання, які займаються вирощуванням садивного матеріалу та планують в майбутньому вивозити свою продукцію до Євросоюзу, необхідно до 15 квітня 2024 року  звернутися до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби Рівненській області для надання інформації щодо намірів по запланованому експорту.

Ситуація, яка склалася з бактеріозом винограду (хворобою Пірса Xylella fastidiosa Wells et al) в Європейському регіоні призвела до прийняття жорстких фітосанітарних заходів в рамках Євросоюзу та по відношенню до інших країн-партнерів в міжнародній торгівлі. Виконавчий Регламент Комісії (ЄС) 2020/1201 розміщено на офіційному вебпорталі Європейського Союзу за посиланням.

Ввезення рослин, які можуть бути господарями X. fastidiosa на територію ЄС з третіх країн (в т. ч. і з України), що належать до родів або видів, зазначених у Додатку І до Регламенту можливий у випадку, якщо Національна організація захисту рослин України повідомить Європейську Комісію про статус Xylella fastidiosa (Wells et al.) в Україні на підставі проведених перевірок, з відбором зразків та проведенням фітосанітарної експертизи з використанням ПЛР методу, визначеним Додатком ІV до Регламенту.

Серед бактеріальних хвороб найбільшу небезпеку для плодових та декоративних культур, становить бактеріоз винограду (хвороба Пірса). Сприятливими умовами для акліматизації збудника інфекції є природно-кліматичні умови нашої держави (21,5-23,2°С, вологість – 80-85%), тому ймовірність її поширення дуже висока. Xylella fastidiosa уражує 359 видів деревних та трав’янистих рослин, що належать до 75 родин, серед них слива, персик, вишня, груша, дуб, бук, ясен, в’яз, платан, клен, вільха, горіх, лаванда та інші. Переносниками хвороби є цикади, які харчуються соком рослини. Симптоми прояву залежать від господарів і комбінацій штамів бактерії. Багато видів рослин є безсимптомними носіями, що сприяє поширенню інфекції. Головною рослиною-господарем є виноград.

 
Імаго Neophilaenus campestris (цикада) Німфа та піна Philaenus spumarius (цикада)