ЗМІНЕНО ПОРЯДОК СЕРТИФІКАЦІЇ НАСІННЯ ТА САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ

 

17 листопада опубліковано Постанову Кабінету Міністрів України № 1210 «Про затвердження Порядків проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал», набула чинності 23.11.2023. Постанова КМУ від 21 лютого 2017 р. № 97 “Про затвердження Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал” (зі змінами) втратила чинність.

Відтепер передбачено два окремих порядки: один – для сертифікації насіння, інший  – для сертифікації садивного матеріалу.

Кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатом, що засвідчує сортові якості (для насіння, вирощеного (виробленого) на території України), та сертифікатом, що засвідчує посівні якості, або їх копіями, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видано такі сертифікати.

Кожна партія садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатом, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу, та сертифікатом, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, або їх копіями, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видано такі сертифікати.

Суб’єктами видачі сертифікатів є Мінагрополітики або орган з оцінки відповідності будь-якої форми власності. Відтепер уповноважений суб’єкт насінництва та розсадництва може здійснювати визначення посівних якостей насіння сортів, право на використання яких належить йому і яке виробляється під його безпосереднім контролем, шляхом проведення аналізу проб для визначення посівних якостей.

Визначення сортових якостей, а також посівних якостей (для насіння) або товарних якостей (для садивного матеріалу) розпочинається після укладення договору про надання послуг у сфері сертифікації між суб’єктом господарювання та органом з оцінки відповідності, який має право на провадження відповідної діяльності.

Обстеження насіннєвих посівів для встановлення їх фітосанітарного стану здійснюється на вимогу суб’єкта насінництва та розсадництва. Для садивного матеріалу до початку проведення польового оцінювання маточних насаджень та полів розсадника такі насадження підлягають обстеженню щодо виявлення регульованих шкідливих організмів державним фітосанітарним інспектором відповідно до вимог законодавства про карантин рослин, за результатами якого видається акт про результати нагляду.

Кожній сформованій суб’єктом господарювання партії насіння або садивного матеріалу аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) відтепер присвоюється номер UA-01-0001/00001-00, де:

  • літерний символ — UA — Україна;
  • двозначний символ — номер області розташування посіву або виробничих потужностей (01);
  • чотиризначний символ — індивідуальний номер, присвоєний аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) (0001);
  • п’ятизначний символ — порядковий номер партії, присвоєний аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) (00001);
  • двозначний символ — останні цифри року збирання врожаю насіння (00).

Також новим порядком передбачено особливості видачі сертифіката на насіння ОЕСР.

Що стосується насіння та садивного матеріалу, що ввозиться на митну територію України, то:

  • насіння та садивний матеріал, що ввозиться на митну території України для реалізації, повинен відповідати вимогам, установленим законодавством у сфері насінництва та розсадництва;
  • насіння, що ввозиться на підставі копій сертифіката ОЕСР і сертифіката ISTA, не потребує додаткової перевірки показників. Суб’єкт господарювання звертається до органу із сертифікації із заявою про видачу сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння;
  • повторному визначенню посівних якостей насіння підлягає насіння, зокрема якщо насіння було ввезено на територію України разом з копією документа про якість насіння (за винятком сертифіката ІSТА). До заявки на визначення посівних якостей насіння додається копія документа про якість насіння та не вимагається копія сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння;
  • повторному визначенню товарних якостей підлягає садивний матеріал зокрема у разі, якщо садивний матеріал був дорощений із пересадкою.

Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості, необмежений.

Строк дії сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, обчислюється з дня, наступного за днем складення протоколу лабораторних досліджень, і становить:

  • на насіння овочевих, баштанних, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів — 12 місяців, а на таке саме насіння, упаковане в герметичну упаковку, — 24місяці;
  • на насіння кукурудзи протруєної — один рік;
  • на насіння соняшнику протруєного — вісім місяців;
  • на насіння цукрових буряків — шість місяців;
  • на насіння картоплі, завантажене в мішки, в ящичні піддони та насипом,— 30 днів;
  • на насіння озимих та ярих зернових, а також інших ботанічних таксонів, крім зазначених, — чотири місяці.

Строк дії сертифіката, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, для рослин із закритою кореневою системою, рослин “frigo” обчислюється з дня, наступного за днем складення протоколу відповідності товарних якостей, і становить один календарний рік. Для решти садивного матеріалу строк чинності сертифіката, що засвідчує товарні якості, становить до 31 травня року, наступного за роком, в якому його видано.