Що потрібно знати при виборі та купівлі взуття?

 

На адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області надійшло письмове звернення споживача щодо придбання взуття – жіночих босоніжок неналежної якості. Босоніжки були придбані у магазині у  м. Рівне за ціною 2344 грн. У перший же день носіння, взуття відклеїлося від підошви. Громадянка одразу звернулася до продавця з вимогою про повернення коштів, оскільки, на її думку, взуття належної якості не може втратити споживчі властивості у перший же день носіння. Продавець проігнорував вимоги споживача та безпідставно відмовив у поверненні коштів за неякісне взуття.

На наступний день споживач звернулася із письмовою заявою до Головного управління Держпродспоживслужби, долучивши до заяви копію розрахункового документу та фото недоліку взуття.

В процесі розгляду звернення управлінням захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області підприємцю було вказано на норми чинного законодавства і на правомірність вимог споживача. З висновками спеціалістів управління підприємець погодився, після чого задовільнив вимоги споживача  повернувши йому кошти за взуття у повному обсязі.

Головне управління Держпродспоживслужби в Рівненській області інформує, що на даний час проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) припинено, у зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні згідно постанови Кабінету Міністрів України №303 від 13.03.2022 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану».

Та незважаючи на це, суб’єкти господарювання зобов’язані постійно дотримуватися вимог законодавства про захист прав споживачів,  про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції та іншого законодавства у сфері захисту прав споживачів під час реалізації нехарчової продукції.

Для обізнаності споживачів та підприємців нагадуємо, що введення в обіг та розповсюдження взуття здійснюється виключно за умови його відповідності вимогам Технічного регламенту маркування матеріалів, що використовуються для виготовлення основних складових взуття, яке надходить для продажу споживачу, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 06.03.2019 №358, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.04.2019 №336/33307,  та відповідності іншому законодавству України.

На маркуванні взуття обов’язково має зазначатися інформація про три складові взуття, а саме: матеріал верху, підкладки й устілки, та підошви у вигляді піктограм або тестових позначень конкретних матеріалів.

Визначення і відповідні піктограми чи текстові позначення щодо складових взуття:

Маркування згідно з вищезазначеним Технічним регламентом включає нанесення передбаченої інформації не менш як на одну напівпару з пари взуття. Маркування здійснюється шляхом тиснення, приклеювання, гофрування або прикріплення ярлика.

Маркування має бути видимим, добре закріпленим та доступним, а розміри піктограм достатніми для зручності розуміння інформації, зазначеної на маркуванні. Маркування має бути зрозумілим для споживача і не вводити його в оману.

Виробник або його уповноважений представник забезпечують маркування взуття і достовірність зазначеної на ньому інформації. Якщо виробник не є резидентом України (та у разі відсутності уповноваженого представника), цей обов’язок покладається на особу, яка вводить в обіг взуття на ринку України. Продавець має переконатися, що взуття, яке він продає, містить маркування, передбачене цим Технічним регламентом.

За потреби маркування взуття, здійснене згідно з цим Технічним регламентом, може супроводжуватися нанесенням додаткових текстових позначень.

Визначення матеріалів та відповідні піктограми

Піктограми щодо матеріалів повинні наноситися на маркування поряд з піктограмами, що стосуються трьох складових взуття відповідно до пункту 9  Технічного регламенту маркування матеріалів, що використовуються для виготовлення основних складових взуття, яке надходить для продажу споживачу та частини першої додатка 1.

Реалізуючи взуття необхідно пам’ятати про наступне.

Маркування взуття передбачає наявність інформації про найменування підприємства-виробника, його місцезнаходження, товарний знак, модель, розмір, повноту, дату виготовлення (місяць, рік), найменування нормативного документа, вимогам якого повинен відповідати вітчизняний товар. В індивідуальну упаковку кожної пари взуття має бути вкладена інформація (рекомендації) щодо його експлуатації та догляду за ним.

Прийманню та продажу не підлягає взуття з виявленими дефектами виробничого характеру та без відповідного маркування.

У торговельному (демонстраційному) залі на видному місці обов’язково вивішується інформація про гарантійні терміни взуття, що є у продажу, їх обчислення з урахуванням сезонності.

Гарантійні строки носіння взуття, відповідно до чинних нормативних документів, обчислюються з дня продажу через роздрібну торговельну мережу або від початку сезону.

Гарантійний строк носіння взуття не може бути меншим 30 днів з дня продажу через роздрібну торговельну мережу або від початку сезону. Виробник гарантує відповідність взуття вимогам нормативних документів при дотриманні умов його експлуатації та зберігання.

Додатком № 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 № 1723 затверджено Перелік сезонних товарів, гарантійні строки за якими обчислюються з початку відповідного сезону. Взуття є сезонним товаром, і гарантійні строки для нього обчислюються:

— для взуття зимового асортименту – з 15 листопада по 15 березня;
— для взуття весняно-осіннього асортименту – з 15 березня по 15 травня та з 15 вересня по 15 листопада;
— для взуття літнього асортименту – з 15 травня по 15 вересня.

Якщо проводиться сезонний розпродаж взуття, то на таке взуття також поширюється гарантія. При цьому гарантійні строки обчислюються не з моменту покупки, а з дня початку відповідного сезону.

Спеціалісти  управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області надають консультаційну підтримку як споживачам,  так і  суб’єктам господарювання з питань здійснення підприємницької діяльності  в управлінні захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами за адресою: м. Рівне, вул. Поповича, 65 А, тел. 63-15-55, 62-85-72.