Сигналізаційне повідомлення про застосування трихограми

 

За даними проведеного фітосанітарного моніторингу спеціалістів управління фітосанітарної безпеки, на разі у посівах кукурудзи проходить масовий літ та яйцекладка кукурудзяного стеблового метелика (Ostrinia nubilalis Hb.) – одного з найнебезпечніших шкодочинних організмів кукурудзи.

Шкідник щорічно завдає відчутної шкоди господарствам. При цьому значно знижується кількість та якість вирощеної продукції. Самки відкладають яйця, розміщуючи їх з нижнього боку листків кукурудзи. Залежно від температури повітря, через 3-14 днів з яєць виходять гусениці, які швидко вгризаються в пазуху верхніх листків, під обгортки качанів кукурудзи та ін. У перші години після відродження гусениці живуть відкрито на поверхні рослини. З третього віку гусениці вгризаються всередину стебел, ніжок качанів та волотей, всередину качанів, де виїдають серед рядів зерен довгі звивисті ходи й камери. Після того, як шкідник потрапив в рослину, контролювати його стає практично неможливо. Крім цього, заселення кукурудзи фітофагом сприяє появі на її рослинах фітопатогенів: у місці пошкоджень часто розвивається фузаріоз, пухирчаста сажка, та цвіль качана. Уражене хворобами зерно стає некондиційним, оскільки в ньому накопичуються мікотоксини. Вживання мікотоксинів в продуктах переробки може призвести до гострого отруєння або мати довгостроковий негативний вплив на здоров’я тварин, птахів та людей.

Для збереження урожаю кукурудзи спеціалістам господарств усіх форм власності рекомендуємо проводити постійний моніторинг посівів кукурудзи та при виявленні стеблового метелика застосувати:

Біологічний захист. Найбільше значення має яйцеїд Trichogramma evanescens Westw та Trichogramma pintoi Voegele. В період масової  яйцекладки доцільно проводити 2-3 кратний випуск трихограми з інтервалом 5-6 днів. При виявлені до 3-х кладок яєць на 100 рослин випускають 50 тис. самиць трихограми на 1 га; 4-5 кладок яєць/100 рослин – 100 тис./га;  6-8 кладок/100 рослин – 150 тис/га;

Ефективність трихограми залежить від погодних умов, біологічних показників комахи, чіткого дотримання регламентів, методики та технології застосування трихограми на конкретному полі. Перевагою є те, що випуск даного ентомофага не спричиняє забруднення довкілля і продукції.

Хімічний захист. При виявленні гусениць шкідника за чисельності 1-2 екз/рослину або 6-8% заселених рослин у фазах «6-8 листків – викидання волоті» необхідно проводити обприскування посівів інсектицидами з відповідними нормами внесення: згідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Ефект від використання інсектицидів залежить від точного визначення строків обробок. Найвищий він, коли препарати вносять під час проникнення перших гусениць у стебла, тобто через два-три тижні після початку льоту метелика (відмічено 22 червня), або під час масового його льоту. Цей строк доцільно встановлювати за допомогою феромонних пасток або світлопасток. Занадто рання обробка інсектицидами неефективна. Обприскування краще здійснювати у вечірні години, коли рослини кукурудзи гнучкіші.

При роботі з  засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни.