Правомірне підвищення ціни чи ні?

 

Одним із методів державного впливу на політику ціноутворення підприємства є декларування цін. Нагадуємо, з 18.05.2020  запроваджено державне регулювання цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, та товари протиепідемічного призначення шляхом декларування зміни роздрібних цін у разі їх підвищення на 5 і більше відсотків, на підставі постанови Кабінету Міністрів України  від 22.04.2020 № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення».

Фахівцями сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області, на підставі обґрунтованого звернення споживача,  було проведено позапланову перевірку в одному із супермаркетів м. Рівного на наявність чи відсутність порушень законодавства під час реалізації соціально значущих товарів при формуванні, встановленні та застосуванні цін на продукти харчування, в частині дотримання вимог законодавства при декларуванні зміни роздрібних цін на товари.

Керуючись принципами державного нагляду (контролю), об’єктивно та неупереджено дослідивши матеріали, було з’ясовано, що суб’єкт господарювання виконує всі вимоги законодавства, а саме: в установленому порядку  декларує зміни ціни у разі підвищення на 5 і більше відсотків. За весь період дії даної постанови, порушень не виявлено. Таким чином, суб’єкт господарювання здійснює реалізацію хліба житньо-пшеничного з дотриманням вимог чинного законодавства, факти викладені в зверненні не підтвердились.

Однак, не всі суб’єкти господарювання сумлінно виконують вимоги законодавства, в частині декларування зміни роздрібних цін на товари, які підпадають під вищевказану постанову. Згідно Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2021 рік, була проведена планова перевірка аптечного закладу на предмет дотримання вимог законодавства з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні реалізаційних цін на лікарські засоби, щодо яких запроваджено державне регулювання. За результатами перевірки виявлено ряд порушень, одним з яких є відсутність декларування зміни роздрібних цін на медичні засоби. До суб’єкта господарювання вжито заходів реагування, визначених законодавством, щодо усунення порушень.

Окремо інформуємо, постанова Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» діє до закінчення карантину. Даною постановою затверджено вичерпні переліки товарів, що мають істотну соціальну значущість та товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (ознайомитися можна за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/341-2020-%D0%BF#Text ).

Якщо Ви виявили зловживання та/або порушення законних прав із боку суб’єктів господарювання, що провадять роздрібну торгівлю вищевказаними товарами, ви маєте право звертатися до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області із письмовою заявою або в інший не заборонений  чинним законодавством спосіб.