Державне регулювання цін…..  Що регулюється?

 

Перш за все, з’ясуємо, що таке державне регулювання?

За допомогою впливу на ціну держава регулює можливості її громадян, підтримує власну економіку , а також поповнює державний бюджет за допомогою податків які є складовою ціни. Державне регулювання цін являє собою діяльність держави, спрямовану на встановлення і збереження такого рівня цін, який забезпечував би рентабельну діяльність суб’єктів господарювання, паритет цін різних галузей народного господарства, реальність заробітної плати, стійкість валюти та інші економічні параметри в державі

Отже, державне регулювання цін є одним із інструментів захисту інтересів держави та захисту її громадян.

Основні засади цінової політики і регулювання відносин, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) у сфері ціноутворення врегульовано Законом України «Про ціни і ціноутворення» (далі – Закон).

Роль держави в процесі формування ціни має подвійний характер. З одного боку вона виступає як один із суб’єктів ціноутворення. З іншого боку – як контролюючий та регулюючий орган.

Державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Розглянемо детальніше сфери державного регулювання цін/тарифів та, які ж саме напрямки господарської діяльності охоплені державним регулювання.

Паливно-енергетична галузь: тарифи на послуги розподілу природного газу, тарифи на електроенергію, що відпускається населенню, торговельні (постачальницько-збутові) надбавки, нормативи рентабельності на паливно-енергетичні ресурси (вугілля, вугільні брикети, паливо пічне побутове, гас освітлювальний, торф паливний кусковий, дрова, торф’яні брикети, газ, ціни на природний газ та ін.

Транспорт: тарифи на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом, тарифи на послуги пасажирського автомобільного транспорту, тарифи на послуги міського електричного транспорту (трамвай, тролейбус, метрополітен) та ін..

Зв’язок: тарифи на універсальні послуги поштового зв’язку, тарифи на загальнодоступні телекомунікаційні послуги, тарифи на оплату послуг, пов’язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги та ін.

Фармацевтичний ринок: ціни на лікарські засоби, щодо яких запроваджено державне регулювання

Ринок послуг: теплопостачання, водопостачання та водовідведення утримання будинків, споруд та прибудинкових територій утримання будинків, споруд та прибудинкових територій

Платні послуги :

 • ритуальні послуги,
 • тарифи на платні послуги, що надають лікувально-профілактичні державні і комунальні  заклади  охорони здоров’я,
 • граничний розмір плати за проживання в студентських гуртожитках,
 • освітні послуги, що надаються державними та комунальними навчальними закладами,
 • інші платні послуги, що надаються державними та комунальними навчальними закладами,
 • вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при виділенні в натурі (на місцевості) земельної ділянки власнику земельної частки (паю),
 • вартість робіт із землеустрою,
 • розмір плати за надання послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану,
 • ціни на роботи (послуги), які надаються архівними установами, що утримуються за рахунок бюджетних коштів,
 • тарифи на платні соціальні послуги,
 • розміри плати за надання послуг, крім адміністративних, які надаються державними організаціями (установами, закладами) Міністерства внутрішніх справ України,
 • встановлення та застосування розмірів плати за транспортування і зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках (стоянках),
 • розміри плати за послуги, які надаються бюджетними установами, що належать до сфери управління Державного агентства водних ресурсів України,
 • розміри плати за послуги, що надаються державними організаціями (установами, закладами) Державної служби України з надзвичайних ситуацій та ін.

Детально про кожну з цих сфер  державного регулювання цін (тарифів), розповімо у наступних статтях. Слідкуйте за новинами на сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області https://www.rivneprod.gov.ua .

З питань, що виникли внаслідок перегляду даної статті ви можете звертатись до сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області для отримання консультацій та роз’яснень з питань ціноутворення і контролю за регульованими цінами за адресою: 33025, м. Рівне, вул. Малорівненська,91 або на електронну адресу https://www.rivneprod.gov.ua/e-app/ .