Про вихід імаго західного кукурудзяного жука (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte)

 

Останні роки в Рівненській області спостерігається   все більше нових осередків небезпечного ворога кукурудзи — західного кукурудзяного жука.

Відмічено вихід  регульованого шкідливого організму, масовий вихід  очікується на другу декаду серпня.

Вперше на території області західний кукурудзяний жук був виявлений у 2017 році методом феромонних пасток. Карантинний режим запроваджений вже у таких районах як: Гощанський, Демидівський, Дубенський, Здолбунівський, Млинівський, Острозький, Радивилівський, Рівненський на площі 1379,73 га.

Шкодочинність

Пошкодження, спричинені дорослим жуком та личинкою, призводять до значних втрат врожаю та фінансових збитків. Жук діабротика – шкідник-монофаг, який живиться кукурудзою. Імаго завдовжки 4-6 мм, має світло жовте тіло з темними поздовжніми смугами на надкрилах.

Імаго шкідника живляться пилком, маточковими стовпчиками, незрілими зернами, листям кукурудзи. Вони пошкоджують зерно в молочній стиглості на верхівках качанів і «виїдають» паренхіму між жилками листків. Крім того, жуки є переносниками вірусних хвороб кукурудзи.

Та найбільшу шкоду посівам завдають личинки західного кукурудзяного жука, які живляться корінням. Після пошкодження воно набуває червоно-бурого забарвлення і вражається кореневими гнилями. Молоді рослини в’януть та гинуть, а у дорослих стебло набуває характерного згину, деформуючись у “гусячу шию”. Пошкоджена кукурудза вилягає та легко висмикується із ґрунту. Варто зазначити, що личинки діабротики харчуються лише корінням кукурудзи і можуть переміщуватись у ґрунті на відстань до 50 см. За відсутності їжі вони гинуть, тому впровадження сівозміни є дієвим способом боротьби із цим шкідником.

Методи боротьби мають запобігати поширенню, локалізації та знищенню виявлених осередків шкідника.

Агротехнічні методи

  • Дотримання сівозміни. Оскільки західний кукурудзяний жук — шкідник-монофаг, вирощування кукурудзи як монокультури сприяє його розвитку та поширенню.
  • Обстеження посівів кукурудзи. Для контролю за розповсюдженням шкідника важливим є регулярний моніторинг посівів. При цьому, оцінку фітосанітарного стану полів необхідно проводити не тільки спеціалістам Фітосанітарної служби, а й агрономам та фермерам, які вирощують кукурудзу.

Для виявлення імаго здійснюється огляд листків, волоті та качанів, а також встановлюються феромонні або клейові пастки з розрахунку 1 пастка на 5 гектарів.

  •  У разі виявлення західного кукурудзяного жука на полі проводиться комплекс карантинних заходів. Після збирання врожаю поле обов’язково переорюють. Даний агротехнічний захід сприяє загибелі яєць шкідника під час зимового промерзання ґрунту. На уражених діабротикою полях протягом трьох років вирощувати кукурудзу забороняється.

Хімічні методи

Оприскування посівів необхідно проводити інсектицидами  відповідно до «Переліку пестицидів  і агрохімікатів, дозволених до використання  в Україні» з дотриманням регламентів  їх застосування, правил техніки безпеки  та санітарно – гігієнічних вимог.

 

Відділ прогнозування, фітосанітарної діагностики
та аналізу ризиків управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби
в Рівненській області