Відбулась колегія Держпродспоживслужби по роботі державних фітосанітарних лабораторій в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Рівненській області

 

В заході взяли участь т. в. о. Голови Держпродспоживслужби Сергій Ткачук, заступники Голови Держпродспоживслужби Ольга Шевченко, Вадим Чайковський та Сергій Захарін, голова Рівненської ОДА Олександр Коваль, генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов, міжнародний фітосанітарний експерт Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) в Україні Владислав Седик, керівники державних установ «Центральна фітосанітарна лабораторія», обласних фітосанітарних лабораторій, прикордонних державних контрольно-токсикологічних лабораторій, а також позаштатний аудитор НААУ Алла Грищишена.

Під час колегії учасники прозвітували про діяльність роботи державних фітосанітарних та контрольно-токсикологічних лабораторій за 2023 рік. За результатами аналізу звітів виробничої діяльності за попередній рік Держпродспоживслужбою буде опрацьовано плани роботи державних фітосанітарних та прикордонних державних контрольно-токсикологічних лабораторій на 2024 рік.

«Забезпечення фітосанітарної безпеки це один із пріоритетів діяльності Держпродспоживслужби і головним сегментом у проведенні фітосанітарних процедур є фітосанітарні лабораторії. Сьогодні ми повинні бути готовими до швидкого реагування на форс-мажори. І тому кожна лабораторія повинна провести розширення сфер акредитації за декількома напрямами, – доручив Сергій Ткачук, – Наш обов’язок як і перед країнами-партнерами, так і перед нашими громадянами  забезпечувати захист продовольчої безпеки України та її іміджу як надійного експортера на міжнародному ринку».

«Те, щоб до наших закордонних партнерів потрапляла якісна українська продукція, а в України був імідж надійного експортера  – завдання Держпродспоживслужби. Переконаний, що всі завдання, які стоять перед службою з боку Президента, Уряду, а також на регіональному рівні, будуть виконані», – додав начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль під час колегії Держпродспоживслужби.

Також розглянули питання щодо розширення сфер акредитації лабораторій за декількома напрямками, а саме:

  • визначення чисельності сажкових зерен в частині – фітосанітарна експертиза (аналізи);
  • аналіз біохімічних і технологічних показників сільськогосподарських культур та продуктів їх переробки;
  • проведення бактеріологічної, вірусологічної експертиз за методами ПЛР, ІФА, ІФ.

«Недопущення проникнення регульованих шкідливих організмів на територію України, вчасне виявлення вогнищ карантинних організмів, вжиття заходів з локалізації та ліквідації карантинних організмів та забезпечення відповідності української продукції фітосанітарним заходам країн-партнерів України в міжнародній торгівлі залежить від якісно та швидко проведеної  фітосанітарної експертизи – зауважив заступник Голови Держпродспоживслужби – Головний державний фітосанітарний інспектор України Вадим Чайковський.

Керівник Держпродспоживслужби звернув увагу, що при організації роботи лабораторії в умовах воєнного стану варто звернути увагу на:

  • забезпечення безпеки фахівців лабораторій;
  • підтримання в робочому стані автономних джерел живлення;
  • розширення сфер акредитації (за потребою регіону);
  • ефективне використання обладнання;
  • підвищення кваліфікації кадрів та залучення кадрового потенціалу;
  • маркетинг та зручність для клієнта.

Окремим пунктом рішення колегії є розробка методичних рекомендацій щодо визначення та підрахунку спор різних видів збудників сажкових хвороб, затвердження фітосанітарних норм і правил «Організація роботи фітосанітарних лабораторій при при дослідженні сировини рослинного походження, що містить біологічні фітопатогени, молекулярно-генетичними методами».

Довідково

В Україні є 24 державні установи – фітосанітарні лабораторії, які належать до сфери управління Держпродспоживслужби: Центральна фітосанітарна лабораторія та 23 обласні фітосанітарні лабораторії.

Основними завданнями цих лабораторій є визначення фітосанітарного стану об’єктів регулювання, що імпортуються, експортуються, реекспортуються, перевозяться в межах України або транзитом через територію України, кваліфіковане своєчасне визначення шкідливих організмів та надання фахових консультацій у сферах карантину і захисту рослин.