УВАГА!!! НЕБЕЗПЕЧНИЙ ЗЛІСНИЙ БУР’ЯН БОРЩІВНИК СОСНОВСЬКОГО!!!

 

Борщівник Сосновського («ведмежа лапа», «помста Сталіна», «окупант») – багаторічна рослина родини зонтичних із 2-5-річним циклом розвитку. Оскільки довжина листків борщівника часто сягає 2 м, інколи буває до 3,5 м, відповідно з’явилася народна назва «гераклова трава». З центральної бруньки на 3-5 році життя, рідше – на 2-3 утворюється квітковий пагін. Після плодоношення рослина повністю відмирає.

Борщівник Сосновського («ведмежа лапа», «помста Сталіна», «окупант») – багаторічна рослина родини зонтичних із 2-5-річним циклом розвитку. Оскільки довжина листків борщівника часто сягає 2 м, інколи буває до 3,5 м, відповідно з’явилася народна назва «гераклова трава». З центральної бруньки на 3-5 році життя, рідше – на 2-3 утворюється квітковий пагін. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Але якщо щось заважає йому зацвісти і виростити насіння, борщівник Сосновського рік за роком, до 12 років буде проростати знову і знову з одного і того ж кореня.

Борщівник – отруйний і небезпечний! Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки, що під дією ультрафіолетового (зокрема, сонячного) випромінювання надають йому токсичних властивостей. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні, розвиваються поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань. Найбільша кількість постраждалих фіксується саме у літні місяці, адже саме в період спеки найбільш ймовірним є контакт шкірних покривів людини із отруйною рослиною. Часто потерпілі не розуміють, що одержали саме опік. До лікаря звертаються лише згодом, тому що на ранніх стадіях опік не завдає серйозного клопоту. У переважній більшості страждають відпочиваючі, рибалки та косарі. Клінічні ознаки проявляються лише згодом, через кілька годин чи навіть діб. Ознаками ураження шкірного епітелію борщівником є почервоніння, локальний набряк, пекучий біль; у важких випадках – пухирі з прозорою рідиною. Площа опіків може сягати 15-40% тіла. Загалом лікування триває 5-10 днів, але якщо люди зволікають і не звертаються вчасно за медичною допомогою, то розтягується до трьох тижнів. Іноді проводяться навіть оперативні втручання.

В середньому одна рослина виробляє близько 20 тисяч насінин. Якась частина з них розноситься по окрузі тваринами і людьми, але основна маса залишається і сходить поблизу материнської рослини, не залишаючи сусідам ні єдиного шансу на виживання. Вважається, що на наступний рік після дозрівання з нового насіння проростає приблизно половина. Ті, що залишилися в ґрунті і не проросли, зберігають схожість 5 років і навіть довше.

При виявлені борщівника на подвір’ї чи на громадській території (парк, сквер, біля спортивного чи дитячого майданчика) бур’ян знищують механічним методом (скошуванням або викопування коренів бур’янів на глибину 8-12см). Більш ефективним буде підкопування рослин, так як після цього вони більше не відростають. Рослини борщівника Сосновського повністю відмирають після плодоношення. Скосивши бур’ян до плодоношення, борщівник Сосновського рік за роком, до 12 років, може проростати знову і знову з одного і того ж кореня.

Для знищення великих масивів борщівника Сосновського, на ділянках, де дозволяють санітарні норми, можна застосовувати хімічний метод знищення злісного бур’яну гербіцидами. Найбільш ефективно цей метод проявляє себе при висоті борщівника до 0,5 м. Коли з якихось причин не вдалося вчасно провести захисні обробки, борщівник скошують, а після відростання першої пари справжніх листків обробляють гербіцидами. Такі обробки проводять два-три рази за сезон Застосування гербіцидів проводиться відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

 Система хімічних захисних заходів для контролю борщівника Сосновського 

Схема №1 Схема №2 Схема №3
Застосування одного з препаратів на основі Гліфосат, 360 г/л, норма витрати 5-6 л/га + Сульфурон-метилу (калієва сіль), норма витрати 150 г/га

Бакова суміш

Дикамби, 480 г/л (Банвел або Дикамба, норма витрати 0,5 л/га) + Гліфосат, 360 г/л, норма витрати 3,5-5,0 л/га

Бакова суміш

Метсульфурон-метил (Магнум, 600 г/кг), норма витрати 10 г/га + Гліфосат, 360 г/л, норма витрати 3-6 л/га

Примітка: Застосування гербіцидів проводиться відповідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Для захисту від Борщівника застосовують один з гербіцидів: Агрітокс, в.р. 4 л/га, (випасання худоби та скошування трав не раніше 40 діб після обробки), Аргумент, в.р. 6 л/га,  Гліфоган 480, в.р. 6-10 л/га,  Клінік Макс, в.р.к. 1,5-4,0 л/га,  Отаман, в.р. 6 л/га, в.р, Рауль, в.р. 2,0-5,0 л/га, Раундап Макс, в.р. 4-8 л/га,  Торнадо, в.р. 6 л/га, Ураган Форте 500 SL, в.р.к. 4 л/га, (забороняється випасання худоби та заготівля сіна у зоні 300 м від оброблених територій протягом 15 діб; забороняється обробка земель несільськогосподарського використання на відстані менше 300 м від місць постійного перебування людей).