Ботулізм

 

За 5 місяців 2022 року в Україні зареєстровано 23 випадки ботулізму з 26 постраждалими, 2 хворих померло. Летальні випадки пов’язані із вживанням паштету м’ясного домашнього виготовлення та риби «тараньки» придбаної у містах стихійної торгівлі.

В Рівненській області станом на 10.06.2022 року спеціалісти ГУ Держпродспоживслужби взяли участь у проведенні санітарно-епідеміологічних розслідувань 5 випадів захворювань ботулізмом, за результатами розслідування яких встановлено, що 3 випадки пов’язані з вживанням консервації домашнього приготування( 2-м’ясні консерви, 1-консервовані овочі);1 випадок – із в’яленою рибою домашнього виготовлення. У 1 випадку захворювання ймовірно пов’язано з рибною продукцією придбаною в магазині (походження не встановлено).
По кожному випадку проведено роз’яснювальну роботу щодо профілактики гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь.

Ботулізм — це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків. Водночас, у більшості випадків можна уникнути ботулізму, якщо дотримуватися простих харчових правил.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування . Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком- мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів, вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Симптоми ботулізму – порушення зору (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання), спрага, сухість слизових оболонок, подразнення в горлі, біль під час ковтання, головний біль, запаморочення, безсоння, загальна слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

Профілактика ботулізму. Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:
-в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
-м’ясних та грибних консервів;
-консервів домашнього виробництва;
– продуктів, щодо яких ви не впевнені, що вони зберігались та/або транспортувались належним чином;
-якщо сумніваєтесь у якості продуктів.

Лікування ботулізму- за найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування та введення ботулінічного антитоксину (у більшості випадків).