ПРОВЕДЕНО ОНЛАЙН-НАВЧАННЯ СПЕЦІАЛІСТІВ УПРАВЛІННЯ ФІТОСАНІТАРНОЇ БЕЗПЕКИ

 

Проведено чергове навчання працівників управління фітосанітарної безпеки.

Наразі розпочинається прийом документів для встановлення офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів (РШО), тому це було основним питанням, що розглядалося на навчанні. Такий статус встановлюється з метою  виконання фітосанітарних заходів країн-партнерів України у міжнародній торгівлі, у тому числі й міжнародних договорів України у сфері карантину та захисту рослин, зокрема  країн  Євразійського економічного союзу,  Європейського союзу, Китайської Народної Республіки (КНР), Республіки Туреччина.

Для офіційного встановлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від РШО, особа подає до управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області:

 • заяву;
 • копію плану земельної ділянки (витягу з документації із землеустрою);
 • копію документа, який засвідчує право власності або користування (в тому числі оренди) на земельну ділянку;
 • документ, що підтверджує внесення плати за обстеження.

Державний фітосанітарний інспектор здійснює ознайомлення з матеріалами і визначає:

 • місцезнаходження та розташування місця виробництва або виробничої ділянки;
 • межі місця виробництва або виробничої ділянки, орієнтовні затрати часу для проведення процедури перевірки щодо виконання встановлених заходів з моменту останнього інспектування, огляду, обстеження об’єктів регулювання та/або об’єктів у вегетаційний сезон;
 • можливі шляхи проникнення та/або розповсюдження РШО на місці виробництва або виробничій ділянці;
 • рівень ризику проникнення та/або розповсюдження РШО на підставі наукової інформації та міжнародних стандартів з фітосанітарних заходів;
 • наявність попередніх висновків (актів, розпоряджень тощо) про фітосанітарний стан, що були оформлені під час проведення попередніх процедур перевірки, в тому числі щодо встановлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від РШО.

Процедура перевірок щодо встановлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від РШО, здійснюються протягом 10 робочих днів у вегетаційний сезон. В цей період фітосанітарний інспектор  проводить:

 • попередній аналіз документів, які стосуються місця виробництва або виробничої ділянки;
 • встановлення меж буферної зони;
 • візуальну перевірку рослин, продуктів рослинного походження та інших об’єктів регулювання та/або об’єктів, які розташовані на території місця виробництва або виробничої ділянки;
 • обстеження посівів сільськогосподарських культур, плодових культур, розсадників, промислових садів, присадибних ділянок та лісосмуг;
 • відбір зразків рослин, продукції рослинного походження та інших об’єктів регулювання;
 • попередній візуальний аналіз відібраних зразків на місці;
 • направлення зразків для проведення фітосанітарної експертизи у карантинні лабораторії;
 • інші фітосанітарні процедури, які належать до його компетенції та передбачені чинним законодавством.

Управління фітосанітарної безпеки протягом 10 робочих днів після закінчення відповідних фітосанітарних процедур зобов’язана видати наказ про присвоєння або поновлення офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від РШО, або повідомлення про неможливість встановлення такого статусу.

Також на навчанні були детально розглянуті вимоги експортованої деревини до Туреччини та Індії, а також протоколи щодо експорту ячменю, сої, кукурудзи до КНР. Розгляд цих протоколів проводився в рамках виконання доручення Першого заступника Голови Держпродспоживслужби Владислава Седика з метою забезпечення координації проведення фітосанітарними інспекторами фітосанітарних процедур щодо дотримання виконання фітосанітарних вимог КНР.

Інша тема, що розглядалась на навчанні, стосувалась сфери контролю в насінництві та розсадництві, а саме порядку арбітражного (експертного визначення якості насіння і садивного матеріалу та порядку знищення насіння, яке не придатне для посіву, кормових та інших цілей та непридатного для створення багаторічних насаджень садивного матеріалу. Державним інспекторам з насінництва та розсадництва було наголошено про важливість проведення роз’яснювальної роботи з цих питань.