Поради споживачам як придбати якісне насіння

 

Відділ нагляду в насінництві та розсадництві ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області нагадує, що до вибору насіння овочевих та баштанних культур треба віднестись відповідально, щоб уникнути ризику придбання неякісного насіння. Рекомендуємо дотримуватися наступних правил.

Перше правило – купувати насіння лише в спеціалізованих магазинах, в яких здійснюється  моніторинг та державний нагляд і можна виставити претензії і відстояти свої права у випадку придбання неякісного насіння. Не купуйте насіння на ринках з «рук», в продуктових магазинах, на «розпродажах» насіння, тощо.

Друге правило – попросити продавця пред’явити документи на насіння. Згідно Закону України «Про насіння і садивний матеріал» основним документом, що підтверджують якість насіння, є «Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння» та «Сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння». На їх основі реалізаторам виписують «Довідку про сортові та посівні якості насіння», яка передбачена ДСТУ 6006:2008. В ній вказані відомості про культуру, сорт, схожість, чистоту, вологість, дата перевірки та строк чинності підтверджувальних документів. Довідка повинна знаходитися за місцем здійснення торгівлі та надаватись покупцеві за його вимогою.

Третє правило – уважно роздивитись упаковку. На ній має бути вказано: країна походження; підприємство (в т.ч. адреса), де насіння розфасовано; назва культури та сорту (або гібриду); кількість насінин в упаковці або їх маса; номер насіннєвої партії, рік врожаю; поради щодо вирощування. Зазначені показники можуть наноситись на упаковку безпосередньо або методом механічного чи ручного штампування. Фарби, якими наносять штампування, не повинні осипатися, бруднити руки. На упаковці з протруєним насінням обов’язково повинно бути нанесено попереджувальний напис «Протруєно». Якщо насіння покрито оболонками, то на упаковці має бути напис «інкрустоване», «дражоване» чи «гранульоване». Інформація на пакеті  на партію насіння повинна співпадати з інформацією в «Довідці про сортові та посівні якості насіння».

Нагадуємо, що відповідно до чинного законодавства вся інформація на пакуванні насіння повинна наноситись українською мовою.

Також слід пам’ятати, що термін дії документів на насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів щодо посівних якостей  становить 12 місяців, а на упаковане в герметичну тару – 24 місяці. Після купівлі збережіть квитанцію та упаковку з неушкодженим маркуванням. Якщо насіння виявиться несхожим або не відповідатиме заявленим властивостям, ви зможете звернутися щодо захисту ваших прав до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області (м. Рівне, вул. Малорівненська, 91).

Шановні споживачі та реалізатори! Якщо у Вас залишилось насіння з минулих років, або Ви хочете перевірити придбане насіння – це можна зробити в ДУ «Рівненська фітолабораторія» (відділ з визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матералу) за адресою: м. Рівне, вул. Малорівненська, 91б. Вартість послуг складає:

  • визначення чистоти насіння – 34,82 грн;
  • визначення маси 1000 насінин – 30,56 грн;
  • визначення енергії проростання та схожості насіння – 37,70 грн;
  • визначення вологості насіння – 32,92 грн.

Ви можете замовити дослідження як у комплексі, так і лише ті показники, що Вам потрібні.

Тож відповідально віднесіться до вибору насіння і майбутній урожай обов’язково порадує вас.