Мораторій на перевірки бізнесу під час карантину

 

Відновлення роботи бізнесу спричинило багато питань щодо можливості перевірок його діяльності. Законодавче обмеження на перевірки введено Верховною радою України антикризовими законами – які саме перевірки заборонили народні обранці, а які обов’язково мають відбуватись? Роз’яснюють у Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

В Україні налічується мінімум дві великі категорії перевірок, про які зазвичай мало хто говорить.

Перша категорія, на яку є мораторій під час карантину, — це т. зв. державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. Він ідентифікується за сферами контролю, а НЕ за органами. Тобто у тієї ж Держпродспоживслужби біля 15 сфер контролю, і одні з них підпадають під дію мораторію (наприклад, захист рослин), інші — ні (наприклад, окремо виділене державне регулювання цін).

Під мораторій потрапляють перевірки пожежної безпеки, охорони праці, екологічні перевірки тощо (всього більше 80 сфер). Весь цей вид контролю регулюється Законом України №877 від 05.04.2007 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/877-16).

Цим самим законом встановлено всі базові правила проведення перевірок, а також саме для цього виду контролю поширюється дія інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) — так званий Інспекційний портал. На ньому для таких перевірок публікуються плани, результати, звіти про виконання планів.

Друга категорія — це перевірки, які здійснюються у сферах, що не підпадають під дію цього закону (ст. 2 ЗУ 877):

 1. валютного контролю;
 2. податковогоконтролю;
 3. митногоконтролю;
 4. державного експортного контролю (крім деяких питань космічної діяльності);
 5. контролюзадотриманнямбюджетногозаконодавства;
 6. банківськогонагляду;
 7. державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічноїконкуренції;
 8. державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення;
 9. державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг;
 10. законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг;
 11. державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції.

Окремо варто зупинитися на державному ринковому нагляді та контролі нехарчової продукції. Контроль у цій сфері здійснюють 7 органів згідно з переліком видів продукції, що підлягає контролю (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1069-2016-%D0%BF). Серед цих органів Держпраці, ДСНС, Держпродспоживслужба. Усі вони, з одного боку, перебувають під мораторієм для більшості з їхніх сфер контролю, але можуть здійснювати будь-які перевірки у частині ринкового нагляду.

Законами 530-ІХ та 533-ІХ на час карантину заборонені планові перевірки для першої категорії та податкові перевірки з деякими винятками.

Отже,три важливівисновки про перевірки:- перевірки під час карантину можливі;- перевірки другої категорії НЕ підпадають під мораторій (за винятком податкових, заборонених окремо);- перевірки другої категорії НЕ відображаються на Інспекційному порталі inspections.gov.ua.