Золотарник канадський  — рослина-агресор

 

Маючи милозвучну назву – золотарник канадський (Solidago canadensis L.), або ж золотушник – ця рослина  вважається одним з найбільш злісних польових бур’янів. Його особливо помітно в серпні-вересні, коли він стає жовто-золотим від цвіту.

Спочатку золотарник зростав лише в Північній Америці (США та Канаді), а до Європи потрапив в XVII столітті. Спочатку його вирощували на присадибних ділянках, у складі квітників і міксбордерів парків, на кладовищах. Але далі рослина вийшла з-під контролю і почала масово поширюватися вздовж доріг, на луках, узліссях, в лісах.

Золотарник канадський не є карантинним об’єктом, але його пилок може викликати сильну алергічну реакцію під час цвітіння (липень-жовтень) у людей схильних до проявів алергії. Найбільш частими проявами є алергічний кон’юнктивіт (почервоніння очей, сильна сльозотеча), який супроводжується ринітом (свербіж та водянисті виділення з носу).

Це багаторічна трав’яниста рослина, що відноситься до родини айстрових (складноцвітих). Стебло вертикальне, від 60 до 120 см заввишки, у верхній частині розгалужене. Кореневище горизонтальне. Листки видовжено-ланцетні з коротковійчастими гостропилчастими краями, сидячі або короткочерешкові. Квіти рослини зібрані у кошики, які, в свою чергу, зібрані у широке волотеподібне суцвіття із закрученими додолу довгими гілочками. Всі квіти суцвіття плідні, жовті. Серединні квіти трубчасті, а крайові – язичкові. Плоди – сім’янки, з буруватим чубчиком з численних волосків, що сприяє поширенню насіння вітром, 4-15 мм завдовжки.

Дозрівання сім’янок відбувається з кінця серпня і до жовтня. Тільки ось цих плодів у нього дуже багато, вітром вони дуже швидко розносяться. Кожен кущ золотарника продукує до 100 тис. насінин.  А вже якщо потрапить насіннячко в ґрунт благодатний – то коріння пустить обов’язково.

Канадський золотарник абсолютно невимогливий до ґрунту, хоча краще буде рости на багатих землях. Рослина віддає перевагу яскравому освітленню, але прекрасно може рости і в напівтіні. Ця культура добре прижилася на нашій території ще й тому, що має відмінну морозостійкість і посухостійкість. Особливість його в тому, що він швидко поширюється на ділянках, порушених діяльністю людини – на узбіччях, в лісосмугах, на лісових вирубках і закинутих полях. Наші місцеві рослини на таких ділянках  пригнічені, а золотарник канадський пристосувався. Ось і заповнює все що можна, змінюючи до невпізнання рідні простори, витісняючи з них звичні нам багно, дзвоники та звіробій.

Це рослина-агресор: там, де вона оселяється, зменшується біорізноманіття місцевих екосистем. Золотарник не є отруйним, але у його коренях виробляються особливі речовини, які не дають змоги рости іншим рослинам, змінюється також склад і структура ґрунту. Дернина стає жорсткою, уповільнюється аерація. Це не дає можливості проростати насінню злаків і інших квітів. Кількість інших рослин по сусідству з золотушником може скорочуватися з 30-50 до 3-5!

В Україні ненаситний гість з американського континенту особливо швидко поглинає гектар за гектаром. Значне поширення цього агресора українські науковці зафіксували з 2000 року. Золотарник становить велику загрозу насадженням культурних та сільськогосподарських рослин, адже природні вороги золотарника в Україні відсутні. Золотарник заповнює величезні території без жодної користі для тварин й інших рослин. Це лютий бур’ян, який розповзається по полях, лісових посадках, уздовж доріг. Його не їсть худоба, він – поганий медонос. Знову ж таки, завезли бездумно, ніби як красиву рослину для присадибних ділянок.

Не плутайте золотарник з карантинним бур’яном амброзією полинолистою. Вони дуже легко розрізняються По-перше, квіти амброзії невиразні, зеленого кольору. По-друге, листки амброзії двічі перисторозсічені (за формою нагадують листя полину – звідки й пішла видова назва рослини), а в золотарника – цілісні. Плоди амброзії мають не чубчик, а 5-7 зубців, що утворюють своєрідну «корону». Більше про амброзію читайте тут.