Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області інформує

 

Американський білий метелик (АБМ) – надзвичайно шкідливий вид! Американський білий метелик пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур. Найбільш улюбленими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня. Основна ознака пошкодження – наявність на деревах павутинних гнізд. Життя гусениць триває 35-45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди рослинам. Гусениці АБМ надзвичайно шкодочинні, повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити.

АБМ розвивається в двох поколіннях на рік; перше покоління метелика не створює такої загрози, як друге, оскільки в другому поколінні метелик відкладає майже в 2 рази більше яєць, ніж в першому. Тому надзвичайно важливо знищити шкідників ще в І поколінні. Заляльковується шкідник в тріщинах під корою дерев, в сухому листі, рослинних рештках, тріщинах будівель, парканів, у ґрунті (на глибині 1,5-3 см).

У порівнянні з минулим роком унаслідок сприятливих погодних умов шкодочинність метелика значно зросла, оскільки при високій вологості повітря 85-90% та температурі близько 300 С гусениці шкідника відроджуються через 4-5 днів після яйцекладки, їхня активність та щільність популяції шкідника надзвичайно збільшуються. До 2018 року площі насаджень із карантинними обмеженнями щодо американського білого метелика у Рівненській області були відсутні. Однак цього року, як зазначалось вище, погодні умови спричинили появу нових вогнищ шкідника та збільшення загальних площ під карантином.

Звертаємо Вашу увагу на те, що в місцях запровадження карантинного режиму (Гощанський район: смт Гоща, с. Бабин – 3,7 га та Сарненський район: м. Сарни – 4,5 га) загальною площею зараження 8,2 га в цьому році американський білий метелик мав найбільшу шкодочинність. Йде тенденція до поширення даного шкідливого організму в сусідні райони. Так, лише за серпень поточного року були виявлені нові вогнища та запроваджено карантинний режим щодо шкідника в Здолбунівському (с. Зовбиця, с. Кунин, с. Уїздці) та Сарненському (Ремчиці) районах на загальній площі 3,4 га.

В населених пунктах на присадибних ділянках, а також на земельних ділянках поза їх межами, які є вільними від АБМ, державними фітосанітарними інспекторами систематично проводяться обстеження на його виявлення. Фахівці управління фітосанітарної безпеки неодноразово звертаються з рекомендаціями до місцевих органів влади щодо небезпечності карантинного організму АБМ та необхідності боротьби з ним (зокрема, затвердження програм на територіях, де запроваджено карантинний режим. Поряд з цим, для вдалого знищення шкідника громадянам також необхідно не бути байдужими до стану навколишніх насаджень і самостійно намагатись боротись з його розповсюдженням. Так, необхідно регулярно обстежувати дерева у присадибному саду, ретельно оглядаючи крону дерева. Виявлені гнізда, а іноді і яйцекладки необхідно зрізувати і спалювати разом з гусеницями, у разі пошкодження 20% листя – обробка в радіусі до 50 м хімічними та біологічними (Актофіт, Бітоксибацилін) препаратами, дозволеними для використання в Україні (застосування біопрепаратів проти гусениць молодших поколінь дає добрий результат, але діють повільніше).

На сьогодні єдиним інсектицидом, який прямо вказує на використання в боротьбі з американським білим метеликом, є Карате 050 ЕС, к.е. (діюча речовина: лямбда-цигалотрин, 50 г/л). Препарат застосовують для обробок неплодоносних садів, декоративних насаджень і лісосмуг в розрахунку 0,2-0,4 л/га. Обприскування проводять в період вегетації двічі. Однак боротись з гусеницями метелика можна також іншими системними інсектицидами такими як Актара, Конфідор, Моспілан чи Золлон.

Препарати проти американського білого метелика слід використовувати з обережністю, тому що вони токсичні. Дуже важливо дотримуватись заходів безпеки та використовувати індивідуальні засоби захисту.