Фітосанітарний стан с/г культур в Рівненській області

 

Інформація про фітосанітарний стан розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур в Рівненській області станом на 29 березня 2019 року

Друга половина березня відзначалася достатньою кількістю опадів та підвищеним температурним режимом. За даними Рівненського центру з гідрометеорології середньодекадна температура повітря на 3-4º була вищою середньобагаторічних значень. Максимальні температури відповідали значенням 14-16º тепла у повітрі та 18-25º тепла на поверхні ґрунту. Мінімальні значення температур досягли 3-5º морозу у повітрі та 4-7º нижче нуля на поверхні ґрунту.

В другій половині березня випало 15-17 мм опадів, що значно покращило запаси продуктивної вологи в ґрунті, які на даний час оцінюються як «задовільні» на півночі області та «відмінні» на решті території.

Озима пшениця та озиме жито досягли фази кущіння за висоти 8-13 см стан посівів на більшій частині території області «задовільний», на півдні області – «добрий».

Агрокліматичні умови другої половини місяця були сприятливі для активізації вегетації озимих культур, шкодочинності мишоподібних гризунів, початку виходу із місць зимівлі хлібних блішок та польових клопів. В сонячні теплі дні, 23-24 березня, було відмічено літ метеликів кропивниці та лимонниці. Похолодання та випадання дощу з мокрим снігом останніх днів дещо стримало активність виходу із місць зимівлі шкідників та активність переміщення ґрунтових шкідників у верхні  шари ґрунту.

Моніторинг посівів озимої пшениці показав наявність минулорічної інфекції, плямистостей, борошнистої роси, септоріозу та кореневих гнилей на 37-63% обстежених площ з  ураженням 2-6% рослин. Ознаки осіннього прояву хвороб озимого ріпаку виявлені на 32-100% з ураженням 4-8% рослин альтернаріозом та фомозом, на 17-20% обстежених площ відмічається бактеріоз кореня з охопленням 1-2% рослин.

Підвищення вологості повітря останніх днів за оптимального температурного фону буде сприяти масовому перезараженню озимої пшениці та ріпаку хворобами та зростанню ураженості рослин.

На 56-100% обстежених площ озимини продовжують наносити шкодочинність мишоподібні гризуни, з чисельністю 3-4 жилі колонії на гектар та по 6-9 жилих нір в колоніях, відмічається пошкодження зелених рослин та коріння