Інформація щодо запровадження карантинного режиму станом на 13.09.2017 року

 

Запроваджено карантинний режим по амброзії полинолистій (Ambrosia artemisiifolia L.) в Рівненському  р-ні, с. Пухова Олександрійської сільської ради загальною площею 10,61 га, (розпорядження голови Рівненської районної державної адміністрації від 08.09.2017 №386).

 

Довідка

 

Амброзія полинолиста – небезпечний для людини і довкілля карантинний бур’ян, який засмічує подвір’я та вулиці, присадибні ділянки, сади, парки, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок та ставків, полезахисні смуги. На полях засмічує практично усі сільськогосподарські культури і угіддя. Розвиваючи велику надземну вегетативну масу (при сприятливих умовах амброзія досягає 2 метрів), амброзія полинолиста здатна в польових умовах витісняти і пригнічувати як культурні рослини, так і бур’яни. В результаті надмірного висушування й виснаження ґрунтів урожай сільськогосподарських культур значно знижуються, а при великому забур’яненні – культурні рослини гинуть. Амброзія, як чужинка, не має природних ворогів (тварини амброзію на їдять), захоплюючи таким чином нові земельні ділянки і площі. Спостерігаючи за амброзією можна сказати, що вона справжній «зелений агресор».

 

У вільні райони амброзія поширюється насінням: з засміченим насіннєвим матеріалом, зерном і продуктами його переробки, сіном і іншими кормами для тварин, за допомогою птахів, тварин, повітряних потоків, водою, транспортними засобами. Небезпечним джерелом розповсюдження амброзії є гравій, пісок для ремонту залізничних колій. Одна добре розвинута рослина може дати до 100 тисяч зернят. Насіння схожість зберігає до 10 – 15 років, при сприятливих умовах до 30 – 50 років.

 

 

Амброзія полинолиста має розтягнутий період сходів. За сприятливих умов  сходи її можуть з’являтися  впродовж всього вегетаційного періоду. Амброзії полинолистій властива висока регенераційна здатність. Частини рослини, що присипані вологим ґрунтом здатні утворювати додаткове коріння і добре приживлятися. У разі скошування амброзії полинолистої до утворення насіння, вона здатна давати від прикореневих частин нові паростки, які утворюють суцвіття і формують життєздатне насіння. Чим вище зрізане стебло, тим більше на ньому може утворитися додаткових пагонів.

 

Амброзія (Ambrosia) відноситься до ряду однорічних і багаторічних трав’янистих рослин, рідше напівкущів родини Складноцвітих і налічує 30 видів. Поширена переважно в Америці, деякі види занесені до інших регіонів, зокрема в Європу. В Україні один вид – амброзія полинолиста (A. artemisiifolia), потрапив з Північної Америки, який був вперше виявлений в 1925 році.

 

Амброзію полинолисту з повним правом можна назвати екологічно небезпечним бур’яном.

 

Добре відомо, що рослини амброзії виробляють величезну кількість пилку та насіння. Квітковий пилок є дуже небезпечним і шкідливим для людини, при вдиханні з повітрям викликає алергійне захворювання – амброзійний поліноз. У період цвітіння амброзії від цього страждає величезна кількість населення. У людини втрачається працездатність, відбувається значне знесилення організму, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очі, з’являється нежить та сльозотеча, розвивається астма. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й важке. Єдиний вихід – триматися подалі від амброзії полинолистої поки вона квітує, а цвіте амброзія з середини серпня до кінця жовтня.

Фітосанітарні заходи

З метою підвищення врожайності сільськогосподарських культур, зменшення шкідливого впливу на здоров’я людини, необхідно своєчасно проводити всі можливі заходи по знищенню амброзії полинолистої (агротехнічні, механічні, хімічні) протягом червня-жовтня місяця.

Вам також має сподобатись...